Акне

Акнето е заболяване, което често настъпва при склонна към омазняване кожа, резултат от повишена секреция на мастните жлези предимно в областта на лицето, гърдите и гърба.
Формите на акне са различни и включват:
комедони,
червени пъпки,
гнойни пъпки (пустули) и
уплътнени пъпки.
Тези форми могат да се срещнат самостоятелно, но по-често представляват последователни стадии на акнето.
Комедоните са два вида: отворени - с черен връх , който се дължи на окислението на роговото вещесктво и примеса на прах, и затворени - с бял връх, или така наречените милиуми. Червените пъпки съдържат белезникав секрет. Те могат да се инфектират от гноеродни бактерии ида оформят гнойни пъпки, с жълтеникав секрет.
Гнойната пъпка може да пробие кожната повърхност и да оформи круста или да увеличи своите размери и да образува уплътнена пъпка, която е силно болезнена. В последния случай възпалението е обхванало цялата мастна жлеза и понякога космено-мастния фоликул. Сливането на няколко уплътнени пъпки оформя флегмонозната форма на възпалителния процес, когато се въвлича и подкожието.
Особена форма на акне е конглобатното акне - болезнени възли по лицето деколтето и гърба, които нагнояват, пробиват кожната повърхност (фистулизират), разязвяват и зарастват с ръбци (атрофични или хипертрофични цикатрикси - белези).
Причините са комплексни. Заболяването се явява през пубертета около 12- 13 години, по- рано при момичетата, но протича по-тежко при момчетата. По правилно е да се говори за фактори, които могат да се свържат с развитие на акне.
Вътрешни фактори:
Генетично унаследяване с различна степен на вариабилност
Хормонални – свързани с повишено отделяне през пубертета на андрогени
Външни фактори:
Анаеробни бактерии в себорейните зони – основно Propionibacterium acnes.
Системно приемане или контакт с халогенни елементи: йод, хлор, бром.
Системно приемане на витамините В6, В12 и вит. Д, и кортикостероиди.
Контактни дразнители – масла, катрани.
Психично натоварване – стрес.
Голямата част от факторите не се приемат като отделни самостоятелни причини за поява на акне. Такива са: наследсвеността, храната, стреса, хормоналните промени.
Те съвпадат с грижите за мазна кожа с разширени пори и комедони. Използват се няколко стъпки, които могат да се прилагат при този начален стадий на акне.
Почистване на порите и комедоните:
измиване на кожата един – два пъти дневно с мек сапун, който почиства кожата без да я дехидратира и изсушава. При наличие на папули и пустули кожата почти винаги е по- чуствителна. Това налага употреба на хипоалергични козметични препарати (сапуни, лосиони, кремове и други) - например продуктите на Еucerin за проблемна кожа/акне, Roc, Avene, Bioderma.
почистване на кожата със скраб или пилинг-маска с микрогранули: 1- 2 пъти седмично. За целта преди това порите трябва да се отворят, което се постига с парна баня или локално прилагане на 3% -кислородна вода.При наличие на папули и пустули първо трябва да се овладее възпалителния процес и едва след това да се използва скраб или пилинг маска. Мануалното премахване на папули, пустули и уплътнени пъпки е направилно и води до оформяне на белези.
прилагане на готови ексфолианти – трябва да става с особено внимание и под наблюдение на дерматолог / Retin A, Bactroban, Scinoren, Acnederm, Acnedasil и др./. Прилагат се при по-тежки форми на акне.Редуциране на мастната секреция – антисеборейни препарати, разтворители на кожна мазнина. Като такива се използват 1-2% салицилов спирт и различни готови лосиони съдържащи гликолови или ± – хидрокси киселини. При необходимост от допълнителна употреба на суспензии или микстури, съобразно мнението на дерматолог, разтворителите на кожна мазнина се прилагат преди нанасянето и след отстраняването на суспензията или микстурата. Микстурите, често се предписват при по – напреднал стадий на акне, като те се нанасят вечер и остатъците се почистват сутрин. В тях се съдържат антисеборейни и антибактериални съставки.
Антибактериални препарати – гелове, кремове, лосиони, микстури са подходящи форми за мазна кожа. Готови такива препарати са Dalacin T, Acnerin, лосиони, съдържащи еритромицин. Антибактериални съставки, освен локалните антибиотици в различните микстури са: бензоил – пероксид, резорцин и сяра.
Ежемесечно почистване на кожата от козметолог след овладяване на възпалителния процес.
Физиотерапевтични процедури в козметични салони:
кварцови облъчвания,
дарсонвализация със сулфатиацол,
дезинкрустация с физиологичен разтвор,
йонофореза с ихтиол и витамин С,
лечебни масажи (само при процеси, които не са свързани с насложена инфекция),
При келоиди след акне се използва течен азот или специален апарат Щройс.
Назначения и препоръки, които може да даде дерматологът:
локално приложение на антибактериални препарати, съдържащи еритромицин, клиндамицин и др.
локално приложение на силни ексфолианти от групата на ретиноидите
перорален прием на антибиотици – най- често клиндамицин, тетрациклин.
кортизон при уплътнени и кистични форми на Акне
Назначения, които може да даде акушергинекологът:
Хормонална терапия: съвременни контрацептиви (Орто Трициклин, Диане 35) са ефективни при лечение на Акне
3 май 2012
1819

Подобни новини