Фрактура на носните кости

Счупеният нос е една от най-честите травми в бита, при която се счупват една или няколко от носните кости. Фрактурата на носните кости се причинява от различни наранявания като спортни травми, сбивания, падания, транспортни злополуки и др.Високата честота на тази травма се дължи на анатомичните особености на носа, а именно – неговата изпъкналост спрямо останалите кости на лицето. Освен това носните кости са относително „крехки” и лесно се чупят.
При по-леките травми, когато няма фрактура на кости, носът също може да изглежда като счупен поради отока на тъканите и кръвонасяденето. Ето защо през първите дни след травмата на пръв поглед е трудно да се прецени дали има счупване или не. В резултат на подуването носът може да изглежда изкривен, но въпреки костите му да не са счупени. Поради тази причина трябва да се изчакат няколко дни докато отокът спадне и носът придобие характерната си форма.
При по-силна травма може да се фрактурира масивът на горната челюст, както и черепа.
Окончателната преценка за наличието и тежестта на счупванията трябва да се вземе от лекар-специалист.
Симптомите на счупения нос са бплка в носа,подуване, изкривен нос и носна преграда,синини около носа и очите (травматични очила),кръвотечение от носа (епистаксис),затруднено дишане през носа и неприятен звук или усещане при докосване на носа.
Възможните усложнения при фрактура на носните кости са:промяна във външния вид на носа или само на неговия връх,задържане на голямо количество кръв в носната преграда (хематом на носната преграда),дупка (перфорация) на носната преграда или седловиден нос,изкривена носна преграда,постоянни затруднения в дишането,изтичането на прозрачна течност от една или двете ноздри-това явление може да се причини от изтичане на мозъчен ликвор в резултат на фрактури на черепа,инфекции на носа, синусите и лицевите кости и промяна или загуба на обонятелната сетивност.
Незабавно след фрактурата си осигурете пакет с лед, който да поставите в засегнатата зона. Дръжте главата си повдигната. Ако изпитвате силна болка, може да се нуждаете от аналгетици. Подходящ в случая е парацетамолът от групата на нестероидните противовъзпалителни лекарства (НСПВЛ). Експертите не препоръчват приема на други НСПВЛ като аспирин или ибупрофен поради опасност от кървене.
В следните усложнения се налага незабавно лечение на счупения нос:
Деформация на външния нос
Хематом на носната преграда
Кръвотечение от носа, което не може да спрете
Изтичането на прозрачна течност от едната или двете ноздри (ринорея)
При счупване на носните кости и деформация на външния нос се прави наместване (репозиция) по възможност в първото денонощие от инцидента. След корекцията, ако е необходимо се поставя фиксация, която да държи носа на правилното му място.
В останалите случаи лечението (ако е необходимо) се извършва през периода от 7-мия до 14-тия ден след фрактурата на носните кости. В повечето случаи обаче не се налага специфично лечение освен контролиране на болката и другите симптоми.
10 сеп 2014
3035

Подобни новини