Още за херпеса на устните

Херпесът на устните се появява в следствие на вирус, който организмът е прихванал случайно или под въздействието на различни обстоятелства (стрес, настинка, отслабнала имунна система и т.н.). Самият херпес представлява един или няколко мехура, пълни с течност, които в някакъв момент се спукват и превръщат в малки рани, чакащи да заздравеят. Наричат се още огнища. Появяват се предимно по устните, по-рядко по венците или по вътрешната част на устата.
Понякога херпесът на устата идва изневиделица, но друг път е предшестван от симптоми, подсказващи появата му – сърбеж, болка или изтръпване около устните, зачервявания, болки в гърлото. Колкото по-рано усетите, че има опасност от херпес, и вземете мерки, толкова по-бързо и безболезнено ще отмине той.
Най-важното е да не пипате и да не стискате мехурите, за да не предизвикате бактериална инфекция. Освен това херпесът на устата е заразен, затова не споделяйте с други предмети, които имат допир с устните ви (чаши, прибори, червило). Обикновено този тип херпес отшумява до седмица-две, но вирусът остава в организма до следващия път, когато си намери повод за проявление. Ако веднъж сте се сдобили с херпес на устата, ставате носител на вируса до живот.
С годините хората са открили методи, които да облекчават болката и да предотвратяват разпространението на мехурите.
Установено е, че определени храни влияят положително или отрицателно на херпеса на устните. Противопоказни са продукти като шоколад, фъстъци и бадеми, тъй като съдържат аргинин (аминокиселина), който допринася за появата на мехурите. След като сте се сдобили с херпес на устните, избягвайте също пикантни и солени храни, както и цитрусови плодове, тъй като могат да раздразнят кожата и да предизвикат болка.
Наблегнете на храни като яйца, сирене, чушки, лук, броколи, манго, бирена мая. Яжте повече месо или риба, тъй като съдържат лизин (друга аминокиселина, която противодейства на аргинина) и полезни вещества като желязо и цинк. Заредете тялото си с витамини – често появата на херпес на устата е знак за отслабнала имунна система.
Незаменим помощник в лечението на херпес на устните са и някои билки. Верен съюзник е билката женско биле, която обикновено се прилага стрита на прах върху самите мехури. Смята се, че тайната е в глицериновата киселина, която съдържа растението.
Подобен ефект има и етеричното ментово масло, но тук трябва да се консултирате предварително с лекар, тъй като „лекарството“ може да стане опасно. Ментовото масло се слага по малко и не бива да се поглъща.
За лечение на херпес на устата може да разчитате още на билки като глухарче, живовляк, коприва, маточина, невен, пелин. Лавандуловото масло също помага, като облекчава болката.
Понякога лекарите изписват специални мехлеми, чието съдържание помага при борбата с херпеса. Възможно е да ви изпишат и хапчета, с които да възвърнете силите на организма си и така да преборите мехурите. Медикаментите няма да премахнат с магическа пръчица херпеса, но със сигурност ще съдействат за по-бързото и ефикасно лечение.
Още щом забележите огнището, слагайте по кубче лед върху него на всеки час, за да облекчите болката и да предотвратите разпространението. Подобен ефект имат и промивките със сапунен разтвор.
Купете си нова четка за зъби след като вече херпесът е избил. Стара сигурно е прихванала вируса и да възпрепятства лечението му.
За да не се разпространи заразата, всеки път когато пипнете мехура си измивайте ръцете или ползвайте дезинфектант. Никога след допир с херпеса не пипайте очите или областта около половите органи.
Докато имате херпес на устата, забравете за червилата, моливите и гланцовете за устни. Използвайте само вазелин или балсам.
За лечението на херпес на устните помагат още силите на прополиса, компреси с топли чаени пакетчета през час, промивки с памук, напоен със студено прясно мляко.
5 дек 2012
3940

Подобни новини