Рехабилитация на състоянието страх

Голяма роля във всекидневието на човека играят неговите емоции. Страхът, както при човека, така и при животните се определя като инстинктивна реакция на потенциална опасност.
Ако направим психоанализа за причините, пораждащи страх и потърсим отговора на въпроса, какво е страх, ще трябва да разгледаме биологичната същност на страха. Тогава можем да дадем точен отговор. При съществуваща опасност, определени зони от мозъка - амигдала и хипоталамуса се активират, за да контролират физическия отговор на страха. Химически вещества като адреналин и стрес хормона - кортизол, се изливат в кръвоносната система, като това изливане предизвиква определени физически реакции.
Тези реакции представляват:
Сърцебиене
Повишаване на кръвното налягане
Стегнатост на мускулите
Изострена чувствителност
Разширени зеници, за да влезе повече светлина в тях и зрението да може да регистрира възможно повече детайли
Изпотяване, за да може тялото да се бори и противникът да не получи удобен захват, заради не добрия контакт, породен от потта
Хората, които веднъж са преживяли стресиращите усещания, предизвикани от страха, добре познават началните симптоми. Те могат дори да прогнозират, кога симптомите ще настъпят, както и да усетят, кога те ще започнат да намаляват.
Страхът не ни позволява да се адаптираме към околната среда. Но понякога той е и полезен. Така например, когато ви предстои да произнасяте лекция, лекият страх помага да се концентрирате и фокусирате върху детайлите и по този начин ви предпазва от провал. Този страх е приемливият страх.Той не нарушава ежедневния ритъм на живота ви. Но съществува и друг вид страх, който може да ви извади от контрол и да предизвиква ужас у вас от нещо, което не може да ви навреди. Възможно е, страхът да ескалира до нива, които ще ви накарат да напуснете мястото и да изоставите задълженията си.
Страхът би бил неприемлив и когато вие постоянно се притеснявате за нещо, което още не се е случило. Страхът, който е ориентиран в бъдещето, е известен още като тревожност.
Дори когато дадена опасност вече е предизвикала страх, тревожността продължава да съществува, защото личността не знае, какво предстои по нататък и не може да контролира последващите събития.
Когато има наличие на отговора \"да се бия или да бягам\", тогава се появява и паниката. Много хора познават тази реакция и тя често (но не винаги) е обозначавана като фобия.
Паниката е внезапен физически отговор на нереалистичен, ирационален страх. Това състояние може да засегне добрата ви физическа и психическа кондиция.
За много хора страхът е отговор на реална опасност и те реагират адекватно на създалата се ситуация. Но съществува и друга причина, която поражда страха и тя обикновено е лошата адаптивност на индивида към заобикалящата среда. И тези хора реагират с тревожност, страх и панически атаки.
Страхът при децата се явява, когато те се чувстват недостатъчно защитени от своите родители. Този страх може да навреди и на физическото им здраве и да донесе проблеми в понататъшният им живот като възрастни.
След старта на опасността, в тялото се излива огромно количество глюкоза. Добра идея е след шока да изпиете нещо сладко или да хапнете бисквита.
Как да рехабилитираме страха:
Ако почувствате, че страхът взема надмощие над вас, тогава затворете очи, поeмете бавно и дълбоко въздух, и фокусирайте вниманието си върху звука при издишването.
Постарайте се мозъкът ви да не се концентрира върху негативни мисли. Съсредоточете се върху настоящето и не прехвърляйте мислите си в бъдещето. Така ще избегнете поведението \" какво ще стане с мен, ако продължавам да получавам този страх\".
Мислете си върху начина на решение. Например - ще се справя със страха си, след като съм свикнал да го предизвиквам сам, значи има и начин да го прекратя сам.
Научете се да не се изолирате от местата, които предизвикват страх у вас. В такива моменти говорете с хора, на които вярвате. Медитацията и йогата също биха свършили добра работа, защото ще ви научат как да прогонвате лошите мисли.
Най-добри резултати в борбата със страха дава рехабилитация, която се състои в постепенно излагане на стресовия фактор или поведение, което стартира страха и напрежението.Този метод на рехабилитация е най-често прилагани и при лечението на агорафобия и паническо разстройство.
24 яну 2013
1415

Подобни новини