Здравословни проблеми от нелекувани зъби

Човешкият организъм представлява изключително сложно устроена система, която реагира и на най-незначителната промяна, настъпваща в нея. Именно поради тази причина всеки проблем с нашите зъби рефлектира директно върху дейността на храносмилателния тракт, което пък от своя страна се отразява върху всички органи и системи в организма.
Когато зъбите боледуват, намиращите се в устната кухина бактерии или техните отровни вещества преминават чрез кръвта в цялото тяло.Това може да причини изключително тежки и понякога животозастрашаващи възпаления – в ставите, белия дроб, мозъка или сърцето. Възможно е също така да се образуват гнойни натрупвания в очите, дебелото черво, черния дроб, а така също инфекции на гърлото и фаринкса.
В случай че опасните бактерии успеят да се размножат в кръвта, съществува сериозен риск от отравяне на кръвта, което представлява животозастрашаващо състояние. Много често огнищата на подобни заболявания представляват хронични възпаления в корените на зъбите. Умъртвените зъби също не са за подценяване и могат да представляват огнища на подобни опасни за здравето бактерии.
Признаците, по които можем да разпознаем съществуващи бактериални огнища, са: зъбобол, оток, температура и увеличени лимфни възли на долната част на устата. В подобни случаи е наложително незабавно да се потърси стоматологична помощ, чрез която опасното състояние да бъде овладяно. Само опитен лекар е в състояние да прецени адекватно състоянието и да предприеме съответните мерки.
Лекарите предупреждават, че изобщо не бива да подценяваме своите зъби, тъй като има около 80 заболявания, в чиято основа е именно инфекция в устната кухина. Сред тях са ревматизъм, сърдечно-съдови проблеми, заболявания на стомашно-чревния тракт, очите, ушите, бъбреците, ендокринни проблеми и нервни разстройства.
Възпалението на венците също може да се отрази и върху другите органи.
Болестите на зъбите и пародонта могат да доведат до ревматизъм, сърдечно-съдови заболявания, очни, кожни и бъбречни болести.
14 апр 2014
1896

Подобни новини