Българските ученици на 13-о място по главоболие в ЕС

Силно главоболие мъчи учениците между 11 и 15 години. Това установи проучване на Института за изследване на населението и човека към БАН заедно с европейска изследователска група. В него са анкетирани 6600 българчета в цялата страна.Основният проблем на образователната ни система е в сблъсъка между директивния начин на преподаване и изследователския дух на учениците.
Изследването е проведено в 41 държави. То показва, че българските ученици са на 13-о място по оплаквания от главоболие всеки ден или поне веднъж седмично. 20% съобщават за проблеми със заспиване. Също толкова твърдят, че са подложени на инцидентен тормоз от съучениците си извън училище, а почти 10% признават, че участват в системен тормоз 2-3 пъти в месеца.
Особено засегнати от негативната тенденция са момичетата. Най-вероятната причина за това са бедността и социалната изолация, както и стресът в училище.Това налага почти в прав текст връзката между методите на образование и неврологичните оплаквания на учениците.
Представени са и данни от проучване на института, според което над 80% от младежите опознават света и решават проблеми, посредством емоциите си, активното включване в това, което вършат и личното си отношение към хората, свързани с поставения проблем.
Подходът на възрастните е точно противоположен с доминираща необходимост от логика, ред и структура при разбирането на проблема и резултатите кореспондират с изнесените тревожни резултати от проучването,свързани с готовността на учениците да решават проблеми.
Припомняме, че по тази система, оценяваща уменията за решаване на проблеми от житейски характер, българчетата се наредиха на 43 място, от 44 държави. БАН започна да изпълнява обещанието си през тази година да бъде по-активна, като се заема с нова инициатива - въвеждане на нов подход в училищното образование.
Според учените от БАН преподаването е сухо и скучно,като методите не включват използване на положителни емоции, въображение и интуиция, които са силните страни на децата.
4 апр 2014
1047

Подобни новини