Диплопия или двойно виждане

Диплопията или двойното виждане може да има временен характер, когато се появява при липса на зрителен проблем.
Причините за двойно виждане са крайно разнообразни. Те могат да варират от прекалена употреба на алкохол, преумора и прием на някои медикаменти до сериозни заболявания и състояния, които налагат лекарска намеса.
Дори и при единичен случай е желателно да се извърши консултация при офталмолог, който да намери вероятната причина за това оплакване и насочи за компетентна помощ при необходимост. По-тревожен е единичният случай, който се появява изведнъж и може да отмине.
Когато пък бинокулярното зрение е увредено задълго създава проблеми за извършването на рутинни дейности и сериозно разстройва засегнатия.
При диплопия обикновено двете изображения на един и същ предмет са с различна яркост и контраст. В повечето случаи едното е разположено под определен ъгъл спрямо другото.
Двойното виждане може и да е частично. Проявите му са много индивидуални. Например, наблюдава се само при близко разположени предмети или обратното.
Когато очите функционират правилно и фокусират едновременно дадена точка в пространството в едно и също време, възприемаме образа единичен. Способността да възприемаме образите единично - макар че информацията за тях получаваме от двете си очи - е резултат от сложна комплексна система, включваща мускули, нерви и отделните елементи на очите, което ни дава представата за дълбочина и триизмерност. Двойното виждане се появява, когато тази система не работи и се получава, при отклонение в осите и фокусирането на очите.
Двойното виждане може да се дължи основно на три причини: заради наличие на очен проблем, да е от неврологичен характер или заради инфекциозно заболяване.
Двойното виждане, например, се проявява при страбизъм – кривогледство, макар и не във всички случаи. Когато състоянието е вродено или се развие до 6-годишна възраст, мозъкът често се адаптира към получаването на двете различни изображения в едно и също време като игнорира съобщенията от едното окото, тоест развива се „мързеливо око” или се получава се амблиопия.
Двойното виждане може да се дължи и на постоянно сухи очи, на синдром Сьогрен. Тогава зрението се повлиява при използване на капки за очи, контактни лещи, подобряване на хигиена на очите, прием на витамини.
При заболявания на роговицата (кератоконус, дистрофии на роговицата) двойното виждане се контролира трудно от засегнатия. Проблемът може да се отстрани чрез прилагане на капки, контактни лещи или по хирургичен път.
Началната катаракта причинява двойно виждане заради „перде” - потъмняване на лещата на едното око, при което се получава разсейване на постъпващите лъчи. Проблемът се разпознава при закриване на засегнато око, тъй като двойното виждане се наблюдава само при него. Отстранява се оперативно.
При травма е възможно да се получи изместване на очната ябълка причинено от засягане на очните мускули или кръвоизлив, което да доведе до диплопия. Същото може да се срещне като усложнение след хирургическа интервенция при лечение на отлепена ретина, късогледство или катаракта.
По принцип специалистите препоръчват да не се подминава единичното внезапно двойно виждане, дори и да продължи за кратко. В такива случаи всъщност мозъкът може да потисне едното изображение за по-добър комфорт и с това да „замаскира” наличието на много по-сериозен проблем. Обикновено двойното виждане се появява изведнъж при травма на главата, мозъчен удар, тумор, оток или аневризма и тогава очният лекар след щателен преглед издава направление за консултация с невролог или неврохирург.
Увредата на очнодвигателен нерв вследствие на аневризма, запушване на кръвоносен съд, мозъчен тумор, менингит, множествена склероза, включително диабет, тиреотоксикоза, високо кръвно налягане, също може да причини двойно виждане.
Има случаи, при които е трудно и дори невъзможно да се открие причината за двойното виждане, например при някои парализи или инсулти. Тогава от компетенциите на очния лекар е да облекчи понасянето на зрителния проблем чрез изписване на подходяща призма или закриване на изображението на едното око.
Инфекциозните заболявания като рубеола, паротит, дифтерия и тетанус, са опасни с това, че могат да засегнат мозъчния ствол, вследствие на което и се развива диплопия.
Интоксикациите също се нареждат в този списък, като не бива да се подминава отравянето с лекарства, ботулизъм и др. Двойно виждане може да се получи при прием на някои синтетични химиотерапевтици като флуороквинолоните, които се изписват при сериозни бактериални инфекции - бронхит, пневмония, синузит и някои кожни. Един от страничните ефекти на тези лекарства е, че предизвикват дисфункция на очните мускули, което е и причина за диплопията.
30 окт 2013
1967