Генитален херпес

Гениталният херпес представлява сексуално трансмисивно заболяване, което се причинява от Херпес симплекс вирус тип 2 (HSV-2 - human herpes virus) и засяга лигавицата на половите органи и разположената в съседство кожа. Засяга както мъже, така и жени.
Според последни данни 45 милиона души в САЩ са инфектирани с HSV-2.
Инкубационният период (времето от момента на заразяването до проява на първите симптоми) е 2- 7 дни.
При едни хора заболяването има леко протичане и почти липсват конкретни оплаквания, при други пристъпно се развиват болезнени мехурчета, на фона на обща отпадналост и повишение на телесната температура.
Трябва да знаете, че веднъж възникнала инфекцията се запазва за цял живот. Тя се изявява периодично в резултат на активиране на наличните HSV, обикновено при стрес, спад на имунната система и съпровождащи инфекции.
Заболяването и при двата пола преминава през няколко фази.
Първата фаза започва след изтичане на инкубационния период. Свързана е със зачервяване и поява на групи от малки, болезнени мехурчета в инфектираната област. Мехурчетата са изпълнени с бистра, или в някои случаи мътновата течност. Те лесно се пукат, при което се образуват ранички. Възможно е да има оплаквания и от парене и смъдене при уриниране.
Симптомите обикновено отзвучават за 10-14 дни, след което заболяването преминава в своята латентна фаза.
По време на латентната фаза вирусът се установява в нервните ганглии / струпвания на нервни клетки/ , разположени в близост до гръбначния мозък. Липсват симптоми и оплаквания.
Трябва да знаете, че по време на латентната фаза също е възможно да се заразите с HSV, в случай че правите секс с човек, който е носител на вируса. Ето защо е необходимо да използвате винаги предпазни средства.
При определени условия- стрес, съпровождащи инфекции, полов контакт, менструално кървене при жените и т. н. вирусът се активира, което намира изява в появата на описаните по-горе оплаквания.
Външна изява инфекцията с Херпес симплекс вирус тип 2 намира особено често около влагалището (по големите и малки срамни устни, клитора).
В други случаи се засягат влагалището (колпит) и маточната шийка (екзоцервицит) -оплакванията са от обилно течение, фебрилитет (повишение на телесната температура), общо неразположение и дискомфорт в долната част на корема. Обикновено лимфните възли разположени в съседство са леко увеличени и болезнени.
Особено опасен е евентуален рецидив на заболяването в края на бременността. При преминаването си през родовият канал бебето може да се инфектира и да се разболее тежко.
При мъжете характерните мехурчета и болезнени ранички се появяват най-често по главичката на пениса.
На първо място при опасност от сексуално трансмисивна болест е необходимо да посетите Вашият лекар. Той ще Ви разпита подробно за Вашите оплаквания и ще Ви направи пълен преглед търсейки симптоми на заболяването.
Обикновено поради характерният вид на кожно-лигавичните изменения диагнозата се поставя лесно. При затруднение и нетипично протичане на заболяването Вашият лекар може да вземе материал за вирусологично изследване от течността, изпълваща мехурчетата или от дъното на раничките.
При лечението се използва медикаментът Ацикловир, под формата на таблетки (при по- тежко протичане) и кремове за локално приложение, които се нанасят 4- 5 пъти дневно.
Лечението има смисъл когато започне още с първите изяви на заболяването.
Необходимо е да знаете, че веднъж възникнало заболяването преминава в латентната си фаза и намира клинична изява през различни периоди от време през целия живот. Медикаментозната терапия облекчава състоянието Ви в момента на рецидива, но не може да постигне пълното Ви излекуване.
25 апр 2012
1732

Подобни новини