Методи за елиминиране на хремата

Досадна, изнервяща, уморителна – такава е хремата. Вкопчва се в болния като пиявица, затруднява дишането, променя гласа и тормози очите. Кошмарът може да продължи с дни. Как да прогоним хремата в сезона на настинките?
Вече е факт – хремата ви е приклещила в ъгъла и не спира да ви тормози. Вместо да се предавате и примирявате с окупационното положение, сега е моментът да се въоръжите с точните мерки и да отвърнете на удара. Ето някои от най-разпространените методи за елиминиране на хремата .
Капки, спрейове, физиологични разтвори са врагове на хремата.
Най-лесно е да отидете до аптеката и да си купите капки за нос или все по-популярните спрейове срещу хрема. Но грешката, която повечето болни правят, е да бързат да си издухат носа, малко след като са си сложили от лекарството. Така разтворът няма време да подейства и да разбие насъбралата се слуз.
Друга грешка е да слагат капките така, че да отиват в гърлото. Всъщност лекарство срещу хрема може да си приготвите и у дома – от 1/2ч.л. сол и 1ч.ч. вода. С помощта на капкомер слагате по 2-3 капки във всяка ноздра и изчаквате да подейства.
Всеизвестен факт е, че организмът се нуждае от повече течности, за да бъде здрав и енергичен. А когато се оплаквате от хрема, правилото важи с двойна сила. С вода и сокове хидратирате мембраните, като по този начин улеснявате преминаването на секрета и поддържате носа отпушен. С топъл чай или бульон пък насърчавате разпадането на слузта и едновременно с това зареждате с енергия имунната система.
Препоръчително е да заложите на зелен чай, тъй като е богат на антиоксиданти. Оставете обаче ободряващия черен чай заради съдържанието на кофеин. Отличен „коктейл“ срещу хремата е чаша топла вода, примесена с 1с.л. мед и прясно изцеден лимонов сок.
За да преборите хремата, трябва да си осигурите подходящи условия за лечение. Като за начало, поддържайте въздуха в стаите свеж и влажен. Сухият и замърсен въздух често води до възпаление на синусите, а при наличието на хрема влошава положението. Направете си и ароматерапия за дома . С ухания на ментол, евкалипт или чаено дърво ще отпушите носа и в същото време ще ароматизирате стаите.
Топлите компреси облекчават хремата, като отварят носните ходове. Топъл компрес може да си направите като затоплите леко навлажнена кърпа и я сложите на лицето си. Друг вариант е да вдишвате парите на гореща вода, „овкусена“ с малко сол, или да си вземете топъл душ, за да се сгреете.
В сравнение с останалите методи за лечение на хремата, този е по-слабо познат на боледуващите. Малко хора знаят, че съществуват специални упражнения и масажни техники, които се борят с досадното подсмърчане. Специалисти твърдят, че качването и слизането по стълбите или изобщо ходенето помагат в борбата с хремата, тъй като повишават кръвната циркулация и улесняват отпушването на носа.
Подобен ефект имат и дихателните упражнения, при които болният трябва няколко пъти да поема леко въздух и да го издиша, използвайки диафрагмата. Ако се оплаквате от хрема, опитайте и с масаж. С помощта на палеца и показалеца масажирайте внимателно носа с движения в посока нагоре-надолу.
Както има храни и напитки, които подпомагат отпушването на носа, така съществуват и такива, които подсилват хремата. Такива са кофеиновите напитки, алкохолът, плодове като киви и авокадо, зърнени и бобови култури. С тях стимулирате производството на повече секрет и подпомагате запушването на носа. Пушенето също има отрицателен ефект, тъй като увеличава лигавицата на синусите, в следствие на което мембраните се подуват и носът се запушва.
Приемайте повече витамин С – това е природният антихистамин, който стабилизира клетъчните мембрани.
При запушен нос опитайте да вдишате известно време от аромата на глава лук или чесън. Освен, че имат антисептично действие, те дразнят носа и отпушват носните ходове.
Ментови бонбони и пикантна кухня за изпитан метод в борбата с хремата.
Когато спите, дръжте главата си повдигната с помощта на хавлиена кърпа или по-висока възглавница, за да не ви се запушва носа.
Едно от най-важните правила при хремата е да не духате силно носа. Силният натиск може да върне секрета обратно към синусите и да влоши здравето.
Ако въпреки предприетите мерки хремата отказва да си „тръгне“, тогава по-добре се консултирайте с лекар.
13 ное 2012
1695

Подобни новини