Морска болест

Морската болест, наричана кинетоза в медицината, е резултата от дразнене на отолитовата част от вестибуларния апарат (орган за баланс, намиращ се в близост до ушната мида). Повечето хора, качвайки се в плавателен съд, при клатушкането му нагоре надолу не след дълго получават гадене, повръщане, световъртеж, изпотяване, пребледняване, замаяност, отпадналост. При по-големите кораби това клатене при вълнение е по-слабо осезаемо и съответно е по-голяма вероятността да се разминете с морска болест. Морската болест може да продължи 2-3 дена, докато свикнете с пътуването по вода, или да трае по време на цялото пътуване (зависи от организма ви).
Безотказан метод за предотвратяване на морска болест или за нейното лечение няма. Но все може да ви предложим няколко съвета в тази връзка.:
Не гледайте към водата, а към хоризонта. А, ако пътувате с автомобил, гледайте зеленина в далечината.
Избягвайте досега с хора, които вече изпитват симптомите на морска болест.
Люлеенето на люлеещ се стол или хамак отвлича вниманието ви от клатушкането на парахода и има голяма вероятност да избегнете морска болест.
Стойте в самия център на палубата, където клатушкането на плавателния съд се усща най-слабо.
Дишайте дълбоко и се запасете с ментови дъвки и дражета, които да ви освежават.
Самовнушението, че нищо ви няма и няма и да ви има също е важна част от предпазването от морска болест.
Ако все пак вече изпитвате симптомите на морска болест, легнете по гръб и си сложете студен компрес на корема и главата.
Студена цитронада от пресни лимони също има благоприятен ефект срещу гадене и повръщане.
Избягвайте обилното хранене преди и по време на пътуването и особено преяждането със сладки и мазни храни, Насочете съм към соленото и киселото.
Избягвайте алкохола и цигарите.
От морска болест страдат предимно жени и деца. Глухонемите не изпитват симптомите на морска болест. Около 90% от хората, които се качват за пръв път на плавателен съд, попадат в капана на морската болест.
26 юли 2011
1156