МЗ ликвидира два института заради „фикс идеята ДСГ”

Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ) и Националния център по здравна информация (НЦЗИ) и тяхното сливане е мярка, свързана с плана за оптимизация на администрацията.Промените ще оптимизират в максимална степен дейностите, осъществявани до момента от двата центъра. Със създаването на новата структура – Национален център по обществено здраве и анализи, е постигнато намаляване на щатните бройки със 110, като общата численост на персонала е 202 щатни бройки. Това стана ясно от думите на здравния министър д-р Стефан Константинов във времето за парламентарен контрол днес.

„Вие унищожавате една научна институция, доказала през годините практически ефект”, обяви Анна Янева от Коалиция за България и отбеляза, че приоритетите на новата структура са в ущърб на научната и профилактична дейност.

Колежката й Мая Манолова пък заяви, че зад думата „оптимизация” се крие нещо друго, а именно – обикновени съкращения и подмяна на едни хора с други. Ликвидирате научен потенциал, обвини тя здравния министър и посочи, че това е в разрез с изискванията на „Стратегия 2020”. Всеки от министрите на здравеопазването в правителството на ГЕРБ имаше своите фикс идеи, Вашата са диагностично свързаните групи, обърна се тя към д-р Константинов и допълни: „И за да реализирате тази своя идея, Вие сте готов практически да ликвидирате два института и да създадете едно звено, което да е подчинено на тази дейност.”

Никой не отрича изключителния научен потенциал, който имаше НЦООЗ, отговори министърът. „Там, на сайта му, преди да бъде затворен, можеше да се видят изключително важните теми, с които той се занимаваше. Едната от тях беше за ролята на вулканичната активност върху качествата на храните. Давам си сметка колко от съществено значение е това за България”, иронизира д-р Константинов, но даде гаранции, че обединеният център ще продължи да се занимава с профилактика. Той заяви още, че Центърът по здравна информация е предоставял данни на министерството с две години забавяне, което, по думите му, трябва да се промени. „Т.е. информацията трябва да се получава в реално време и ние да знаем в много бърз, оперативен порядък, какво се случва”, обясни д-р Стефан Константинов.
24 юни 2011
980

Подобни новини