Начинът на живот и генът на алергиите

Предимствата и удобствата на съвременния начин на живот, заедно с прекомерния стрес от модернизацията, повишиха честотата на алергиите през последните 20-30 г. Затова допринесоха новите алергени, замърсяването на околната среда, животът в затворени помещения и какво ли още не.
Други фактори, като цигарения дим или уличния смог, също може да провокират алергия. Често се оказва, че човек е алергичен към повече от едно вещество.
Ако прекарвате повече време в затворено помещение, вероятно сте изложени на действието на много алергени като микрокърлежи в домашния прах, плесени, домашни любимци.
Най-чести обаче остават алергиите към цветния прашец на дървета, треви и плевели. Замърсяването на въздуха в градовете прави тези полени по-агресивни, което от своя страна увеличава тежестта на симптомите на алергията. Проучванията показват, че хората в градските райони са по-засегнати от алергии в сравнение с тези в селата.
Глобалното затопляне увеличава продукцията на полени. Например, прашецът на плевела амброзия се разпространява вече в нови региони.
Не можете да се спасите от тази агресия. Не можете да промените заобикалящия свят, но получаването на повече познания може да ви помогне да контролирате, доколкото е възможно, въздействието на алергията върху вашия живот.
Симптомите на алергията трябва да бъдат изследвани от вашия лекар, който може да постави диагноза и да ви посъветва за най-доброто им лечение.
Екипът на проф. Азис Шейх от Единбургския университет установи, че генът \"филагрин\" помага на кожата да произвежда защитна бариера срещу алергените, а мутацията му увеличава повече от двойно риска от астма, сенна хрема и екзема. Генната мутация също увеличава вероятността от астматичен пристъп у хора с тежък дерматит.
Учените анализираха резултатите от 24 предишни изследвания и стигнаха до извода, че дефекти в гена \"филагрин\" водят до нежелателни алергични реакции като кихане, парене и сърбеж в очите, дерматит, астма, сенна хрема и екзема.
\"Филагрин е силен биомаркер за алергични състояния\", заяви проф. Шейх, който е съветник на британското правителство по алергиите.
Откритията на учените могат да доведат до нови терапии, които ще потискат имунната система и няма да позволяват алергиите да достигат епидемични размери.
\"Следващото предизвикателство ще е да се разграничат различни генотипове алергия. Това ще предизвика коренна промяна в предотвратяването, диагностицирането и лечението на алергиите у децата\", твърди педиатърът проф. Хуго ван Бевер от Националния университет на Сингапур.
27 фев 2013
1411

Подобни новини