Нарушения на правата на децата в България

Български хелзинкски комитет представи работен вариант на доклада си за дейността на „Кризисните центрове за деца в България\". Това е вторият тематичен доклад на организацията, която през лятото на 2011 г. публикува резултатите от друго подобно проучване.
Според актуализираната информация в кризисните центрове в България все още се наблюдават системни нарушения на правата на децата.
От БХК посочват, че във всичките 14 подобни институции у нас биват настанявани освен деца, жертви на трафик и насилие, и такива, които са извършители на противообществени прояви и попадат в графата „трудновъзпитаеми\".
Така жертвите биват излагани на повторен риск от насилие, този път от страна на техни връстници. Даденият за пример институционален абсурд, поставящ едни до други жертви на насилие и потенциални насилници, макар и малолетни, в крайна сметка затруднява социалното приобщаване и на двете групи.
От БХК обръщат внимание, че в продължение на две години и половина реформата на въпросните центрове е останала на заден план, въпреки че още при публикуването на първия доклад през 2011 г. отговорните държавни институции са изразили готовност за иницииране на промени, насочени към покриване на международните стандарти за защита правата на детето.
При представянето на доклада днес бе проведена и кръгла маса с участието съдии от Районни съдилища, експерти от Държавна агенция за закрила на детето, директори и психолози на кризисни центрове и експерти от различни неправителствени организации.
Участниците в кръглата маса се обединиха около тезата, че настаняването в кризисни центрове следва да се използва само като крайна мярка за деца, които имат действителна неотложна нужда от психосоциална интервенция. Според тях във всички други случаи децата биха могли да бъдат насочвани към Центрове за настаняване от семеен тип или друг тип услуги за социална закрила.
През 2009 г. БХК предупреди за сериозни нарушения в изправителните детски центрове и интернати, които задържат деца за периоди, по-дълги от 15 дни. Тогава комитетът заведе дело срещу Министерството на правосъдието поради многократни откази да се разследва смъртта на над 75 деца в няколко социални дома из цялата страна.
19 дек 2013
1002