Ниски заплати, стрес и заплахи в спешната помощ

„120 лв. ще получават лечебните заведения, които изготвят съдебномедицински експертизи. Парите, които ще се плащат от органа, направил искането за аутопсията, ще компенсират разходите за консумативи”, пише днес „24 часа”. Министерството на правосъдието публикува вчера проектонаредба, която ще отмени досегашната, ако бъде приета от парламента, уточнява изданието и припомня, че в момента няма регламент, който да определи сумата, която се дължи за изготвяне на експертизи.
„Новата наредба предвижда да се плащат и по 1 лв. на км за транспорт, свързан с експертизите. Сега това се прави безплатно от \"Спешна помощ\", уточниха медици.
30 лв. пък е заложено да получават за разходи болниците, които изготвят съдебнопсихиатрични и съдебнопсихологични експертизи”, пише още вестникът.
„Труд” отново се спира на проблемите на екипите в „Спешна помощ”.
„Линейка с включени сирена и сигнални светлини пресича кръстовището на столичния Орлов мост. С мъка пробива задръстването. Доста от колите се отдръпват. Други се качват на близкия тротоар. Реанимобилът, возещ дете към болница, достига до джип със затъмнени стъкла. В този момент водачът му спира. Излиза от скъпата кола и започва да вика: \"Ей, пич, махни тия свирки, пречиш ми да говоря по мобилния телефон!\"...
Това се случва преди броени дни на Иван Велев, шофьор на линейка в столичната Бърза помощ”, разказва публикация във вестника. „Постоянно сме в риск, защото трябва да стигаме много бързо до нуждаещите се хора. Но за съжаление има брутални и нетолерантни шофьори на пътя”, споделя шофьорът пред изданието. Неговите наблюдения показват, че водачите на по-скромните коли отбиват пред линейките, докато шофьорите на луксозните си правели оглушки.
Иван и колегите му се сблъскват често и с друг проблем - оказването на помощ на пациенти от ромските махали, пише ежедневникът. „А там не минава нощ, без да има инцидент. Затова много често искаме на адреса да пристига и полицейска кола, тъй като някои роми са агресивни”, каза още Иван.
Колегата му Васил Велчев пък се възмущава, че всеки ден шофьори на коли и джипове псуват водачи на реанимобили и им показват неприлични жестове. „Много проблеми имаме! И заплатите са ни ниски, и по цял ден сме на дъжд и пек, возим пияни, дрогирани и клошари. Ако не обичахме работата си, нямаше да издържим. Но това не означава, че властта трябва да ни загърбва”, казва Васил Велчев пред „Труд”.
„В условия като на фронта работят екипите на Бърза помощ в Смолян, заяви д-р Чавдар Търънски от филиала в града. Задоволително е само състоянието на линейките”, четем в друг материал на изданието. И още: „Но поради ниските заплати и тежкия труд работещите масово негодуват. Начинаещ лекар в смолянската Спешна помощ взема 550 лв., сестрите доста по-малко, шофьор с дългогодишен стаж малко - над 300 лв. \"Не е нормално всички в системата на тел. 112 - пожарна, полиция, Гражданска защита, да се приемат за първа категория труд, а ние - трета, като вършим 80% от работата”, ядосват се работещите в службата в Смолян. Те се чудят на кого да се помолят, че положението им да се промени.” Работещите в Спешна помощ в Смолян се оплакват и от постоянни заплахи и случаи на ударени колеги.
Спешните медици са тема и на публикация в регионалния „Вяра”. „80% от спешните медици в Пиринско са заявили желание да се включат в Асоциацията на работещите в сферата на спешната помощ На проведеното вчера общо събрание в Благоевград повечето от тях са подали своите заявления”, съобщава изданието. В асоциацията са се включили медицинските сестри, лекарите, санитарите, фелдшерите, шофьорите - всички, работещи в спешната помощ. „Целта на асоциацията е не само да осигури нормална обстановка за работа на всички, но и защита. Вълков заяви, че от организацията настояват при пенсиониране работещите в спешната помощ да получават първа категория, а не трета, тъй като са подложени на стресови ситуация по време на работа. За него най-важното е да се създаде закон за спешната помощ, но все още не намират общ език с министъра на здравеопазването Стефан Константинов по този въпрос. Затова ще търсят съдействие и от синдикатите”, пише вестникът.
И още една препратка към Спешната помощ. Този път по повод прехвърлянето на всички спешни номера към единния номер 112. „Пари” пише: „Преди дни директорът на 112 Стоян Граматиков каза, че промяната ще забави достъпа до Бърза помощ. Диспечерът в спешната помощ трябва да изслуша оплакванията на пациента, записани от колегата му от 112, и след това да разпредели екип. Понякога забавянето може да е до 10 минути, обясни Граматиков.” Диспечерите в \"Бърза помощ\" са обучени и имат опит да задават уточняващи въпроси, тъй като често хората, които търсят помощ за себе си или свои близки, са твърде объркани и уплашени. При 112 се действа по стандартни протоколи, допълва вестникът.
4 окт 2011
1135

Подобни новини