Новият циклотрон е във варненската болница Св. Марина

Първият в страната циклотрон за производство на изотопи за високотехнологична диагностика бе доставен на Университетска болница \"Св.Марина\".
„Високотехнологичната медицина не е просто мечта, тя вече е реалност, която е практически осъществена във варненската Университетска болница \"Св.Марина\". За мен високите технологии в медицината се измерват с броя на спасените човешки животи и излекуваните пациенти и това е най-важното\".
Това заяви министърът на здравеопазването проф. д-р Николай Петров, който присъства на официалното пускане в експлоатация на циклотронния комплекс.
Апаратурата в е от най-висок клас и е на стойност 5 млн. лв., средствата, осигурени изцяло от бюджета на лечебното заведение.
От името на Президента на Републиката и на премиера на служебното правителство Марин Райков, проф. д-р Петров поздрави ръководството на лечебното заведение за полаганите постоянни усилия за издигане на родната медицина на възможно най-високо диагностично ниво.
Циклотронът в УМБАЛ „Св.Марина\" - Варна е уникален комплекс не само за България, но и за Европа, защото позволява производството на индивидуални дози за диагностика според конкретните нужди на пациента - заболяване, тегло и други фактори. Подобна апаратура засега има само в Нюкясъл, Великобритания.
Изотопите се използват при диагностиката с високотехнологичната Позитронна емисионна томография в хибрид с компютърната томография - ПЕТ скенер. Това е най-прецизната в цял свят технология, с която се осигурява навременното откриване на различни заболявания и най-вече регистрацията на туморните процеси.
„По конвенционалните методи досега се откриваха тумори само след определено нарастване като размер. Новата технология дава възможност разсейките да се определят още в много ранен стадий и с производството на изотопите у нас ние правим решаваща стъпка за задоволяване потребностите на българските пациенти\", подчерта министър Петров.
Новата апаратура вече е произвела първите количества изотопи и само за последните няколко дни са изследвани 17 пациенти.
Проф. Петров информира също, че с производството на изотопи ще намалеят и разходите за диагностичните изследвания, тъй като България вече няма да бъде зависима от ежеседмичните доставки от чужбина, които пристигаха със самолетен транспорт от Австрия и Унгария.
1 апр 2013
1054

Подобни новини