Отново проблем с лекарствата на трансплантираните

Комисията по позитивния лекарствен списък е публикувала изменение на списъка, с което два от съществуващите генерични микофенолата за пациенти с трансплантации са вписани с нови, по-ниски цени. Това съобщиха от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания. Тъй като НЗОК финансира на 100% само цената на най-евтиния продукт от дадена група, трансплантираните пациенти, които използват което и да е от другите лекарства в групата, ще трябва да сменят терапията си или да доплащат за досегашното си лекарство. От пациентската организация отбелязват, че промяната е извършена „тихомълком, използвайки суматохата около изборите”, без да се дискутира със специалистите. От там смятат, че това говори за „лобиране от страна на чиновници в МЗ за дадени генерични медикаменти”.
„Както българските, така и световните лекари – трансплантолози са категорични, че използването на генерични имуносупресори при трансплантирани пациенти води до отхвърляне на присадения орган в 27% от случаите”, пишат от АПБЗ до медиите. От там допълват, че в Дания и Испания приложението на генерични имуносупресори в областта на трансплантацията е изрично забранено с административен акт, а в другите европейски държави тяхната употреба е сведена до 3% от всички лекарства. „Аргументите им за това са чисто научни и медицински, а именно: няма достатъчно клинични данни за ефективността на генеричните имуносупресори в областта на трансплантологията (напротив – практиката показва точно обратното), както и не са налице новите изисквания, приети от Европейската Лекарствена Агенция и Европейското Дружество по Органна Трансплантация, касаещи лекарствата с тесен терапевтичен индекс, каквито са имуносупресорите. Ето защо преминаването от едни медицински продукти към други, с недоказани качества и ефективност, ще доведе единствено и само до по-лоши медицински показатели, а от там и до увеличаване разходите за здравната ни система”, пишат още от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания.
От пациентската организация сигнализираха за проблем с лекарствата за трансплантирани още в началото на месеца, когато стана ясно, че НЗОК ще започне да реимбурсира генеричен медикамент, който до момента е бил в списъка, но не се е внасял в България. Лекари от дружеството по трансплантология също излязоха със становище, според което смяна на терапията трябва да става само по медицински, а не по финансови показания. В противен случай се рискува присаденият орган да бъде отхвърлен, смятат специалистите.
26 окт 2011
1018

Подобни новини