По-малко за работа в неблагоприятни условия

Лекари, които работят в неблагоприятни практики, са сигнализирали за драстично намаляване на средствата в размер на над 40%, както и за изразени регионални дисбаланси в рамките на една област. Това съобщиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
Информация за проблема има отпреди седмица, когато лекари от Котел сигнализираха, че субсидиите им за работа в неблагоприятни условия са значително намалени, както и че в района има закрити практики. Тогава от НЗОК обясниха, че през 2012 г. сумите са различни в сравнение с миналата година, защото методиката за разпределението им е променена за повече справедливост. Така парите за някои лекари са увеличени, за сметка на субсидиите за други.
От НСОПЛБ обаче твърдят, че критериите на НЗОК за определяне на практиките като неблагоприятни, както и методиката за разпределение на средствата не са променяни. Въпреки това в списъка на касата са се появили нови практики, обявени като неблагоприятни, а други са отпаднали.

Анализ на сдружението е показал, че в някои области - Търговище, Кюстендил, Силистра, Благоевград и др., средствата за неблагоприятните практики масово са намалени с почти 40%. В други области, като например Разград, има 14 населени места, които са включени в списъка като неблагоприятни, но РЗОК не ги финансира с аргумента, че според методиката не са „център” на практика. От Сдружението на общопрактикуващите лекари отбелязват, че това е в противоречие на Постановление № 366/27.12.2011 г.

Ситуацията допълнително се влошава от тенденцията за увеличаване наемите на кабинетите, цените на консумативи, горива и ток, посочват още от НСОПЛБ.

„Абсолютно неприемливо е в условията на тежка икономическа криза да се създават условия за ограничаване на достъпа на населението от т.нар. „трудни райони“ до лекар, чрез влошаване на финансовото осигуряване на практиките на общопрактикуващите лекари там. Необяснима е и липсата на реакция от страна на общинските власти по този въпрос, като израз на грижа и отговорност за населението в техните райони”, се казва в съобщението до медиите.

Затова от НСОПЛБ са изпратили официална позиция до здравните институции и настояват ръководството на НЗОК и Надзорния съвет да преразгледат определянето на неблагоприятните практики и разпределянето на средствата, като съхранят досегашните нива на финансиране. Така ще се гарантира сигурността на българските граждани, които живеят в тези „трудни райони“ при достъпа им до системата на здравеопазване, отчитат от сдружението.
23 мар 2012
1118

Подобни новини