Природни лекове срещу рани.

Не е изненада за никой, че болниците най-често се пълнят по празниците.
Освен че традиционно преяждаме и се напиваме, често се случва и да се нараним неволно, улисани в емоциите.
Изгаряне, порязване, охлузване... Това са все неприятни наранявания, които макар да не са опасни, могат да ни помрачат празничното настроение.
За да ви помогнем да се подготвите предварително и да имате готова помощ дори след празниците, ви предлагаме няколко природни лека срещу рани.
Вече сме говорили за чудодейната сила на алоето. Освен всичко друго то помага и с пълна сила срещу наранявания. Поради съдържащите се в него витамин C, Е и цинк алоето ускорява зарастването на раните.
Най-лесно е да разрежете едно листо надлъжно и да изцедите сока му върху раната.
Компрес: алое и кипнала вода в съотношение 1:10. Оставя се да изстине до стайна температура и се нанася като компрес.
Мехлем: алое, същото количество краве масло, свинска или гъша мас. Може да се използва за гнойни рани.
Жълт кантарион
Цветове от растението се слагат в олио (1:2) и престояват около 20 дни. Много е ефикасно за заздравяване на рани.
Жиловлек (листа)
Нарежете и стрийте в дланите си пресни листа от растението и ги наложете върху раната за 12-24 часа, като ги задържите с лейкопласт. Ако нямате свежи листа, добра работа вършат и сухи, предварително накиснати във вода.
Мехлем: смелете листата с пасатор и ги смесете с ланолин и вазелин в съотношение 1:1:8. Мехлемът има противовъзпалително, антимикробно и заздравяващо действие.
Лукът е доказал лечебните си свойства от много години. В миналото дори лекарите са го използвали във военно време. Настържете лук е го поставете върху болното място за 8-10 минути. Няколко такива процедури ще ускорят значително заздравяването на раната.
Мехлем: 1 супена лъжица настърган лук, 1 супена лъжица козя или овча лой, 1/2 супена лъжица сол. Всичко това се разбърква много добре и се прави компрес на раната за едно денонощие.
Колкото и добри лекарства да има по аптеките, най-добрите са сред природата. Изучавайте природните дарове и ги използвайте максимално.
А по празниците – внимавайте! Горните съвети са полезни, но по-добре да не се нуждаете от тях.
Градински чай
Запарка от 200 мл кипяща вода и две супени лъжици листа от растението. Не се пие, а се използва за вани, компреси, леки изгаряния или измръзване.
5 яну 2012
1224