Спондилолистеза

Спондилолистеза представлява разместване на прешлените един спрямо друг, което се предизвиква предимно в долната част на гръбначния стълб. Спондилолистезата е усложнение от спондилолизата, която представлява дефект или счупване на единия или двата трансверзални израстъка на прешлена, може да причини разместване в предна и задна посока.
Същесвуват много причини за спондилолистеза. Прешленът може да бъде дефектен още по рождение или да бъде пукнат или счупен в резултат на травма или пренапрежение. Освен това прешлените могат да бъдат счупени поради инфекция или друго заболяване. Най-често спондилолистезата възниква при деца и подрастващи активно занимаващи се със спортна дейност.
Степени на спондилолистеза са 4:първа степен, когато плъзването надвишава ¼ от предно-задния диаметър на краниалната повърхност на долулежащия прешлен;втора степен, когато не превишава ½;трета степен, не превишава 2/3;четвърта степен, когато разместването е повече от ¾ до пълно спускане на прешлена отпред.
Симптоми на спондилолистеза включват:
Болка в кръста
Мускулен спазъм и скованост
Болка в задните части
Болка, излъчваща се надолу по долните крайници (поради притискане на нервните коренчета)
Спондилолистезата се лекува чрез физиотерапия, която постига укрепване на мускулните групи, участващи в поддържането на формата на гръбначния стълб. Ако физиотерапията не дава добри резултати и болката е непоносима, пред пациентите стои алтернативата за хирургическо съединяване (артродеза) на прешлена с подлежащите кости.
12 мар 2014
1310

Подобни новини