Средства за профилактични прегледи

Средства за профилактични прегледи да залегнат като отделно перо в бюджета на НЗОК за следващата година. За това ще настоява здравният министър д-р Стефан Константинов, стана ясно от думите му пред TV7. „Ако имаме много пари, ще правим широка профилактика, ако имаме малко пари, ще правим малка профилактика, но да сме честни към хората, за да знаят какво очакват”, коментира той.

Министърът обясни идеята си така: „Простичкото решение според мен е, ние знаем колко са хората, които всяка година минават на прегледи и трябва да минават. Знаем какви изследвания им се полагат, знаем цената на изследванията. Изчисляваме колко струват тези изследвания, отделят се в отделен бюджет и на лекар, който има 1000 души казваме, ето за 1000, хайде, те няма да минат никога 1000, но примерно за 900 души даваме тези и тези пари за профилактика.”

Д-р Константинов отново се спря и на идеята за разкриването на дневни стационари.

„Това е изключително важно. Това индиректно ще спести страшно много пари и на здравеопазването, и на социалното осигуряване, значи като цяло на бюджета на държавата”, смята министърът. По думите му, в момента подобни структури не се стимулират по никакъв начин нито от законодателството, нито от начина на заплащане. „Искам да няма излишните ограничения, които ги налагат клиничните пътеки. Клиничните пътеки в момента изкривяват сериозно здравеопазването, вменяват ненужни изследвания да се правят, вменяват ненужен престой, обвързват това нещо всичкото със заплащането и естествено, когато на един човек му кажеш – или така го прави, или няма да си получиш парите, той започва да го прави така”, коментира той. Д-р Стефан Константинов заяви още, че отдавна е обявил война на клиничните пътеки, но там нещата са свързани с интереси. „И е трудно, дори нещо да е ултра логично и да е правилно, е трудно да го прокараш, което не ме прави по-малко амбициран да успея”, декларира той.

На въпрос министърът заяви категорично, че ще подкрепи криминализирането на посегателствата върху медицински лица. Идеята в училищата да има лекарски кабинети обаче не среща неговата подкрепа, стана ясно от думите му: „Аз не мога да се съглася с идеята, че в училищата трябва да работят лекари и да има лекарски и зъболекарски кабинет. В смисъл за зъболекарските може в определени моменти да идва и да се прави профилактика”, каза той. По думите му, има място за профилактични прегледи, но работата на лекаря не е в училище, защото: „… ще се съгласите, че един лекар, за да поддържа много добро ниво на своята подготовка, трябва да се среща с тежки случаи. Натовареността на лекарите в училищата е доказано, че не е голяма, и те се деквалифицират. Така че тук дори не е въпрос на пари. Първо, ясно е, че ние тези пари ги нямаме да назначим лекари, а и не е по нормативна база работа на министерството, но дори и да ги имахме, аз поставям под силно съмнение необходимостта да стоят там лекари, да се деквалифицират”.
14 сеп 2011
944

Подобни новини