Стартира кампанията Лице на здравото сърце

Tази година кампанията за Световния ден на сърцето - 29 септември, преминава под мотото „Тръгни по пътя на здравото сърце\", а фокусът попада върху превенцията на жените и децата, които според статистиката са не по-малко застрашени групи от мъжете в напреднала възраст.
Това разкри доц. Иво Петров, председател на Дружеството на кардиолозите в България, по време на традиционната среща с медиите.
Изнесената статистика сочи, че сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) са най-големият причинител на смърт в света. Всяка година ССЗ причиняват близо 1/3 от всички смъртни случаи на земята (над 17 милиона живота годишно). Ако ръстът в стойностите продължи - към 2030 г. над 23 милиона души годишно ще умират от сърдечни заболявания.
Основни проявления на ССЗ са коронарна болест на сърцето и инсулт. Коронарната болест на сърцето се проявява при 1/3 от жените и 1/4 от мъжете, страдащи от ССЗ.
Всяка година в Европа има 1.8 млн смъртни случая от коронарна болест на сърцето, от които 681 хил. в ЕС. Инсултът е на второ място след коронарна болест на сърцето по смъртност в Европа (и на първо място в България) - 1.1 млн смъртни случая всяка година, от които 460 хил. в ЕС
В България средно между 60 и 70% от всички смъртни случаи се дължат на ССЗ (през 2010 г. - 74 392 души или 67,5%; през 2009 г. броят им е бил с 3086 по-малко или 66% от всички починали; през 2012г. починалите от ССЗ представляват 65% от общата смъртност).
Над 60% от общата смъртност в България през последните години се дължи на исхемична болест на сърцето, в това число остър инфаркт на миокарда, хипертонични болести и мозъчно-съдови болести.
В България през 2012 г. има 50 783 получени инсулта, от които смъртните случаи са 7 535. Всяка година близо 6000 българи умират от остър инфаркт на миокарда и други форми на ИБС. Около 13 - 15 хиляди пък са инфарктите, които се регистрират годишно в България.
Най-засегнати от ССЗ са хората над 55-годишна възраст - в 91% от случаите или общо 46 248, от които близо 22 хиляди мъже и 24 хиляди жени. Пострадалите във възрастовата група от 35 до 55 години са малко над 4 300. И въпреки, че рискът е по-голям за хората в по-напреднала възраст, случаи на инсулт сред младите хора до 35 години също има - близо 200 през 2012 г.
Доц. Иво Петров отново повдигна въпроса за поставяне на дефибрилатори на оживени обществени места, като училища, авто, жп и аеро гари, метро и др. Те могат да бъдат използвани в случай, че има пострадал с внезапна сърдечна смърт и да му се окаже животоспасяваща помощ до идването на специализиран екип, обясни доц. Петров.
Такава практика има в редица развити държави като САЩ, Япония и западноевропейските страни.
От ДКБ и БЧК разкриха, че ще си партнират за законодателни промени в тази посока, тъй като в момента единствено лекар има право да прави дефибрилация. „Необходимо е да се увеличи броят на служебните лица, които са обучени и на които е разрешено да работят с дефибрилатора - като пожарникари, полицаи, медицински сестри, фелдшери и др.\\\\\\\", категоричен е доц. Петров.
Шокиращи са фактите, че ССЗ са най-честият причинител на смърт сред жените, включително в Европейския регион - всеки трети смъртен случай на жена (или над 8.6 млн. жени годишно в света) се дължи на сърдечно заболяване. А това означава, че всяка минута, някъде по света, една жена умира от ССЗ.
Децата също са застрашени от сърдечни заболявания - риск съществува и преди раждането, а той се увеличава многократно с израстването на детето, което се храни неправилно, не е физически активно или е изложено на вредна среда, причинена от тютюнопушене, например. Модерното общество допълнително предлага на децата рискова среда - леснодостъпна вредна храна, увлекателни компютърни игри, както и т.нар. пасивно тютюнопушене.
Специалистите са на мнение, че над 80% от преждевременните смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания биха могли да се предотвратят чрез здравословна диета, редовни физически упражнения и въздържане от тютюнопушене.
Тютюнопушенето остава основен проблем в борбата със сърдечно-съдовите заболявания. Всеки втори пушач умира от свързани с тютюнопушенето болести. Всяка година пасивното тютюнопушене убива повече от 600 хиляди непушачи, в това число и не малко деца.
В последните години консумацията на плодове и зеленчуци е нарастнала като цяло в Европа, докато консумацията на мазнини остава стабилна. А нездравословното хранене е свързано с четири от десетте водещи смъртоносни риска.
Избягването на храни с високо съдържание на сол, захар и вредни мазнини, съчетано с редовен прием на плодове и зеленчуци ще подобри физическото ви състояние и ще намали риска от сърдечни болести.
Tази година за популяризиране на каузата, ДКБ стартира кампанията „Лице на здравото сърце\\\\\\\". В инициативата до момента се включиха десетки хора от различна възраст и от цялата страна. Те се снимаха с карта, на която има изобразен маршут във формата на сърце (Пътят на здравото сърце), за да популяризират събитието на 29 септември в София от 10.00 до 12.00 ч.
Началната точка от Пътят на здравото сърце ще е пункт в Градската градина (в близост до Мавзолея), на който хората ще получават карта.
По маршрута във формата на сърце ще бъдат разположени други 3 пункта, на които участниците ще получават печати, за да удостоверят накрая, че са изминали Пътят на здравото сърце.
След като съберат всички 4 печата, участниците ще получават специални сувенири за каузата на Световния ден на сърцето и грамота от Дружеството на кардиолозите в България за посланик на здравото сърце.
25 сеп 2013
1017

Подобни новини