Стартов проект за изпълнителната агенция по лекарствата

По родното Черноморие и тази година е имало незаконни аптеки като техният брой осезаемо е намалял в последните години,обявиха от Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), които представиха стартов проект за първите си седем онлайн услуги, които ще станат достъпни от началото на следващата година.
От 5-6 години положението драстично се промени, броят е свален между 3 и 5. Преди години говорихме за 15-20 обекта. Формите също са малко по-различни, по-скоро са обекти с разрешение за друг адрес, но временно за курортния сезон са се преместили на Черноморието, обясниха служителите от Агенцията, като подчертаха, че инспекторите никога не са достатъчни.
Ръководителят на проекта за онлайн услуги Соня Ангелова обясни, че целите му са свързани основно със създаване на предпоставки за реализиране на онлайн административни услуги чрез разработване на софтуер и надграждане на информационна система, подобряване на качеството и бързината на предоставяните от ИАЛ услуги, както и осигуряване на оперативна съвместимост на информационните услуги.
Целевите групи по проекта са три - администрацията на Агенцията,фармацевтичният бизнес и гражданите. Основни пък са осем дейности, като някои от тях вече са стартирали.
Проведени са тръжни процедури за изпълнители по Закона за обществените поръчки.
Ще се въведат 7 онлайн услуги, които ще са първите от този род за агенцията. Ще бъдат обучени и 34 служители на две групи, като работата им ще има общо с базата и системата. Ще бъдат закупени и сървъри. Ще се увеличат ползите за гражданите и бизнеса, по-ефективно ще се управляват ресурсите, по-лесно и ефективно ще се планират и изразходват бюджетните средства, категорична е ръководителката на проекта.
По думите на координатора Мария Стойнева вече заявителите ще могат да се информират онлайн за статуса на техните заявления, самите те пък вече няма да се завеждат ръчно. Ще се намали времето за подаване и обработка на заявленията и предоставянето на съответната услуга. Броят на грешките при заявленията пък ще спадне до абсолютен минимум. Ще се разработи уеб модул за онлайн административни услуги за издаване на разрешение за употреба на лекарствен продукт.Към днешна дата в дирекцията са постъпили общо 7 000 заявления за разрешение, пререгистриране и промени за лекарства. По-голямата част са заявления за промени в издадени вече разрешения за употреба на лекарства, стана ясно от отчета на Агенцията.
С новите онлайн услуги ще се намали забавянето на процедурите за разрешения за лекарства. Не винаги имаме възможността да изпълним сроковете. Обемът документи е годишно в порядъка на 10 000 заявления. Обработват се и се оценяват от 49 души числен състав на агенцията, оплакват се служителите от досегашния модел на работа.
10 сеп 2014
917

Подобни новини