Световен ден за борба с хепатита

Тази година за първи път на днешната дата се отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Идеята е да се популяризира необходимостта от активно участие на държавните институции в различни инициативи, повишавщи обществената грамотност и отговорно поведение - кампанията се провежда под мотото „Това е хепатитът”. Световната здравна организация през 2010 г. прие резолюция, обявяваща вирусния хепатит за здравен проблем от световен мащаб, наравно със заболяванията СПИН, малария и туберкулоза. Всеки, независимо от възраст, националност или пол може да бъде засегнат от вирусният хепатит. Голяма част от инфектираните нямат симптоми и живеят със заболяването, без да получат необходимото лечение – факт, недвусмислено обясняващ защо заразата се разпространява толкова бързо.
Вирусният хепатит може да причини цироза и рак на черния дроб. Усложненията на цирозата често са животозастрашаващи, като включват асцит, чернодробен рак, тежко кървене, чернодробна недостатъчност, кома и необходимост от чернодробна трансплантация. Все пак, съществува лечение на хепатит С и въпреки че може да причини странични ефекти, се оказва ефективно за приблизително 50-60% от лекуваните

Около 500 милиона души в света живеят с вируса на хепатит В и хепатит С. Този брой надскача 10 пъти броя на хората, болни от СПИН.

Заболелите от хепатит В и хепатит С в Европа са около 14 милиона души, а от вирусния хепатит са повече от 100 000 души годишно, по данни на Националното сдружение за борба с хепатита „Хепасист”.


Ваксинацията е най-надеждната защита срещу хепатит А и хепатит В и е възможна поради факта, че съществуват лесно поносими ваксини и за двата вируса. Но все още не е открита ваксина срещу хепатит С, но заразяването с него може да бъде предотвратено, като се избягва кръвен контакт.


Лекуването на хроничните хепатит В и хепатит С бележи напредък в последните десетина години: те могат да бъдат лекувани и овладяни,макар че лечението за някои пациенти започва твърде късно.


Съществува огромно разминаване в достъпа до лечение в различните страни в Европа. Има несъответствия и по отношение на процента на откриване на вируса в Европа – във Франция той е 18%, докато в Гърция – едва 0,3%.


Любопитно е, че докато лечението в момента е на най-високо ниво, все повече хора стават жертви на вируса, поради последствията от късното диагностициране и лечение на хепатита.


Именно поради тази причина целта на Световния ден за борба с хепатита е да се запознаят с проблема обществеността и политиците, да бъдат изискани по-качествени прегледи, да се предотврати разпространението на заболяването и да се осъществи достъпно лечение както в европейските страни, така и в целия свят.
28 юли 2011
1158

Подобни новини