Тромбоцитопения

Тромбоцитите са малки безядрени клетки, които се образуват в костния мозък и са съществени за кръвосъсирването. Нормалният им брой е между 150 000 и 400 000 на куб. мм кръв.
При намаление на броя на тромбоцитите под 200 000 на куб. мм кръв е налице повишен риск от кръвоизлив.
Тромбоцитопения може да възникне вследствие на нарушение в образуването на нормални клетки в костния мозък, например при провеждане на противоракова цитотоксична химиотерапия или при инфилтриране на костния мозък с ракови клетки от друга област в тялото.
Повечето случаи обаче се дължат на разрушаване на тромбоцитите (главно в слезката) от антителата на болния.
Автоимунната тромбоцитопения, както се нарича това състояние, не е необичайна при деца, като възниква най-често след вирусна инфекция.
При възрастни автоимунната тромбоцитопения може да протича без прояви и да се открие при рутинни пълни изследвания на кръвта.
Основните прояви са спонтанно възникващи насинявания, кръвотечения от носа и при жени - обилни менструални кръвотечения.
Насиняванията могат да се съпътстват от множество точковидни кръвоизливи (петехии) по кожата.
При деца автоимунната тромбоцитопения обикновено преминава без специфично лечение. Ако кръвоизливите са големи, прилага се лечение с кортикостероиди.
При възрастни заболяването може да има по-продължителен ход и да се наложи отстраняване на слезката, за да се повиши броят на тромбоцитите.
22 окт 2012
1733