Язва на стомаха и дванадесетопръстника

Пептичната язва представлява дефект на лигавицата, покриваща стомаха, дванадесетопръстника (началната част на тънките черва) или хранопровода.
Пептичната язва на стомаха се нарича стомашна язва, а тази на дванадесетопръстника дуоденална язва. Те са и най-честите прояви на пептичната болест.
Язвеният дефект е резултат от действието на киселите храносмилателни сокове, които се секретират от стомашните клетки. Важен момент е и увреждането по редица причини на защитните свойства на лигавичната бариера.
Дуоденалната язва се среща почти 4 пъти по-често от стомашната и преобладава във възрастта от 30 до 50 години. Тя е по-честа при мъже, докато стомашната язва засяга двата пола с еднаква честота и се среща най-вече след 40 годишна възраст.
Язвената болест е резултат от действието на редица фактори,по-важни от които са:
инфекция с бактерия нар. Helicobacter pylori
прием на нестероидни противовъзпалителни средства, включително аспирин
пушене и употреба на големи количества алкохол
стрес
Инфекция с Helicobacter Pylori се открива при 90-95% от болните с дуоденална язва и при 75-80% от тези със стомашна язва. Нейното наличие утежнява протичането на язвената болест, но към момента са познати редица лекарствени средства с помощта на които да се постигне Вашето излекуване.
Нестероидните противовъзпалителни средствасе използват за лечение на артрит и други заболявания на опорно-двигателния апарат. Те причиняват язвена болест в резултат на свързването си със субстанции нар. простагландини, които са първостепенен защитен фактор на лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника.
Тютюнопушенето увеличава не само риска от възникване на язвена болест, но и от появата на нейни усложнения като кървене, перфорация и други.
Оплакванията, които може да имате са най-често:
болка скоро след нахранване при стомашната язва и на гладно при дуоденалната язва. Важно е да се отбележи,че болката може да варира по сила / от неприятно усещане на пълнота и тежест до остра и силна болка/ и има характерна сезонност-изостря се главно пролетно и есенно време.
тежест след нахранване
гадене и повръщане
отслабване на тегло.
Ако Вашият лекар се съмнява,че имате язвена болест, той ще Ви разпита подробно за Вашите оплаквания и ще Ви направи пълен преглед, търсейки симтоми на заболяването.
Той може да ви предпише медикаменти, които трябва да приемате в указаните дозировки. В случай, че не настъпи подобряване на състоянието Ви, Вашия лекар може да прецени,че е необходимо специално рентгеново изследване (с бариева каша) на стомаха и дванадесетопръстника или ендоскопско изследване.
По време на ендоскопията той ще направи щателен оглед на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника посредством огъваема тръба, въведена през устата (т.нар. горна ендоскопия).
Ендоскопията дава възможност за вземането на малки късчета от лигавицата на съответните органи (биопсия), провеждането на тестуване за H. Pylori и отдиференцирането на пептична язва от раково заболяване.
Възможни сериозни усложнения на язвената болест са:
кървене
перфорация
обструкция на храносмилателния канал
Пациентите с язвено кървене могат да се проявят с кръв в изпражненията (мелена) или с повръщане на кръв (хематемезис), придружени с чувство на обща слабост. При наличие на някое от тези оплаквания е необходимо веднага да се обадите на Вашия лекар.
Острата перфорация е най-тежкото усложнение на пептичната язва, като в част от случаите може да се съпровожда с кървене. Най-общо перфорацията има за резултат изтичането на стомашно съдържимо в коремната (перитонеална) кухина и развитието на остър перитонит (инфекция в свободната коремна кухина). Това е свързано с появата на остра, необичайно силна болка, ригидност на коремната мускулатура, евентуално гадене и повръщане, обща слабост и т.н. При наличие на някое от тези оплаквания е необходимо веднага да се обадите на Вашия лекар.
При пациентите с обструкция на храносмилателния канал като усложнение на язвена болест има затруднено преминаване на храна и течности, при което те се задържат в стомаха. Най-често обструкцията възниква на ниво пилор (тясната изходна част на стомаха, която го свързва с дванадесетопръстника). Ето защо основни симптоми са повръщането на несмляна или частично смляна храна, приета преди един или повече дни, намален апетит, отслабване на тегло.
Целта на лечението на язвената болест е:
облекчаване на болката и
превенция на възможните усложнения, като кървене, перфорация и обструкция.
Първата стъпка е намаляване на рисковите фактори (най-вече приема на нестероидни противовъзпалителни средства и тютюнопушенето). Следващата стъпка е приема на съответни медикаменти, предписани Ви от Вашия лекар в съответните дозировки, съчетани с лечебно хранене.
Храната трябва да бъде богата на витамини и достатъчно калорична. Препоръчва се избягването на силни подправки, газирани напитки и алкохол. Храненето трябва да бъде 4-5-кратно, на малки порции,редовно.
Към този ритъм на хранене могат да се прибавят антиацидни препарати (течните антиациди 1/2 час преди хранене, а таблетните форми- около 1час след нахранване).
Други подходящи медикаменти са т.нар. Н2-блокери и инхибиторите на протонната помпа.
Лечението на инфекция с H. Pylori се провежда за 10-14 дни с комбинация от медикаменти (най-често два антибиотика и бисмут). Тази класическа тройна комбинация осигурява излекуване в 85-90% от случаите. Недостатък е големия брой таблетки, които трябва да премате всеки ден. Съществуват и други терапевтични схеми, като Вашия лекар ще определи най-подходящата за Вас.
Вие можете да излекувате инфекцията с H. Pylori само ако вземате съответни медикаменти, предписани Ви от Вашия лекар. В случай,че пропуснете да вземете някое лекарство или спрете приема му поради наличието на странични ефекти, инфекцията ще се възобнови. Вашия лекар е този, който ще определи най-подходящата за Вас терапия.
Тъй като навярно вие ще приемате повече от един медикамент трябва да знаете, че е възможна проявата на странични действия като:
тъмно оцветяване на езика и венците,
лош дъх в устата,
диария,
гадене,
главоболие.
Тези реакции са рядко срещани и обикновено са слабо проявени, като постепенно отминават.
19 яну 2012
1682

Подобни новини