Закон за здравето и ратифицирането на европейска директива

Предложените от Министерски съвет промени в закона за здрвето регламентират изискванията, при които козметичните продукти се считат за безопасни за човешкото здраве. При нарушение на регламентираните изисквания са предвидени санкции. С приетите промени в българското законодателство се въвеждат разпоредбите на Директива 2011/24/ЕС за упражняване правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване.
Посочената европейска директива определя реда за предоставянето на трансгранични здравни услуги независимо от начина им на организация, предоставяне и финансиране, отговорностите на държавите членки по осигуряване и по местолечение, разпоредбите относно взаимното признаване на медицински предписания, издадени в друга държава членка, както и въпроси, касаещи сътрудничеството и обмена на добри практики между компетентните органи на държавите членки.
Директивата ще се прилага от Националната здравноосигурителна каса и от Министерството на здравеопазването. Съгласно нея осигуреният пациент има правото да избере държавата, в която желае да получи здравните услуги, да заплати за тях, след което той може да потърси възстановяване на средствата от НЗОК или от МЗ.
Това е валидно за здравните услуги, които са включени в пакета дейности, финансирани от бюджетите на Касата и министерството. Предложеният законопроект не касае дейностите, които са регламентирани за координация на системите за социална сигурност, предоставянето на органи с цел трансплантация, дългосрочните грижи и дейностите по имунизационни програми.
Със законопроекта се предвижда създаването на национален регистър на пациентите с редки заболявания, което е важна предпоставка за осъществяване от страна на България на предвиденото в Директивата сътрудничество между държавите членки в развитието на Европейските референтни мрежи между доставчици на здравно обслужване и експертни центрове в държавите членки, по-конкретно в областта на редките заболявания.
Предвижда се условията и редът за регистриране на редките заболявания да се определят с наредба на министъра на здравеопазването, като с тази наредба ще се определят и условията и критериите за лечебните заведения, които желаят да участват в Европейските референтни мрежи, и редът за създаването, обозначението и функционирането на експертни центрове и референтни мрежи за редки болести. Със законопроекта се предлага промяна и в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Изменението също е свързано с изискването на Директивата за признаване на медицински предписания в друга държава членка.
29 ное 2013
1128

Подобни новини