Анкилозиращ спондилит (болест на Бехтерев)

Причината за възникването на анкилозиращия спондилит е все още ненапълно ясна. Засега е известно, че отговорни за развитието на болестта са както наследствени (генетични) фактори, така и някои фактори от заобикалящата ни среда (било то вътре или вън от организма).
Установено е, че склонността за развитие на заболяването се унаследява по генетичен път и мнозинството (почти 90%) от пациентите с анкилозиращ спондилит са носители на един ген от комплекса на тъканната съвместимост, наречен HLA-B27. Наличието на този ген не предизвиква болестта, а само увеличава вероятността за развитие на заболяването, докато под действието на други допълнителни фактори от околната среда се появява болеста с характерните и симптоми.
Така например, 7% от населението в САЩ са носители на HLA-B27 гена, докато само 1% страда от анкилозиращ спондилит. В Северна Скандинавия (Лапландия) 1,8% от населението страдат от болестта на Бехтерев, докато 24% от хората са носители на HLA-B27.
Освен носителството на HLA-B27, вероятно роля за възникване на заболяването играят и други наследствени фактори. При носителите на HLA-B27, които имат роднини, страдащи от болестта на Бехтерев, рискът за развитие на болестта е двойно по- висок отколкото при тези HLA-B27 носители, които нямат болни роднини. Конкретната роля на белтъка, кодиран от HLA-B27 гена, е все още неизвестна.
Все още не е напълно изяснено как започва възпалителният процес при болестта на Бехтерев и как уврежда определени органи. Най-вероятно първоначалното възпаление е резултат от активация на имунната система срещу определена бактериална инфекция. Поради неясни причини, веднъж активирана, имунната система се оказва неспособна да се \"изключи\", дори когато първоначалната бактериална инфекция е отдавна затихнала. Инфекция на червата с определени бактерии (Klebsiella) могат да отключат \"неправилна\" имунна реакция, която да отключи развитието на заболяването.
Хроничното възпаление на тъканите в резултат на продължителна активация на собствената имунна система на тялото при отсъствие на активна инфекция е най-характерната черта на възпалителните автоимунни заболявания, към които спада болестта на Бехтерев (анкилозиращия спондилит).
Анкилозиращият спондилит е относително рядко заболяване, засягащо около 1 на всеки 1000 души. Обикновено се среща по често в определени семейства. Болестта на Бехтерев е 2 - 3 пъти по честа при мъже, отколкото при жени. Обикновено болестта протича по-леко при жените, като по-често засяга и други стави в тялото, освен гръбначния стълб.
Анкилозиращият спондилит засяга всички възрастови групи, но най-често първата му изява е във второто или третото десетилетие от живота. В Около 10-20% от случаите болестта засяга младежи под 16 годишна възраст.
Симптомите на анкилозиращия спондилит се предизвикват от възпалението на гръбначния стълб, ставите, останалите органи и последствията от това. Оплакванията са изразени в различна степен при отделните пациенти, като някои от тях могат да стоят на по-преден план от други.
Възпалението на гръбначния стълб предизвиква болка и скованост в долната част на гърба, горната част на седалището, врата и останалата част на гръбнака.
Болката и сковаността обикновено се появяват постепенно (с периоди на различно дълго продължаващи обостряния и ремисии) и прогресивно се засилват с изминаващите месеци. В отделни случаи началото е бързо и бурно. Болката и сковаността са обикновено по-силно изразени сутрин или след продължителни периоди на обездвижване. Същите симптоми обикновено се облекчават при движение и прилагане на топлина (например топъл душ сутрин).
Типично е, че оплакванията започват от долната част на гърба, произлизащи от кръстно-хълбочните и тазобедрените стави, като по-късно обхващат горната част на гръбначния стълб и гръдния кош. Болката обикновено е тъпа, дълбока и недобре локализирана в долната част на гръбнака. Често болката започва като едностранна и временно появяваща се, но с развитието на заболяването става двустранна и по-постоянна.
Характерно е, че оплакванията започват обикновено преди 40 годишна възраст. Тъй като най-често болката и сковаността в гръбнака се появяват при млади хора, те често се интерпретират погрешно като резултат от спортни травми.
Тежкото, хронично възпаление на ставите и връзковия апарат на гръбначния стълб може да доведе до \"сливане\" на прешлените на гръбначния стълб (възниква костно срастване помежду им), което се нарича анкилоза. След като \" сливането \" настъпи, болката от гръбначния стълб изчезва, но гръбнакът губи изцяло подвижността си.
Тъй като анкилозиращият спондилит или болестта на Бехтерев е и системно ревматтологично заболяване, то се характеризира и с някои общи симптоми, които не произлизат от конкретен орган и затова се наричат системни (произлизащи от цялото тяло).
Най-характерните от тях са:
хронична умора и лесна уморяемост
повишена телесна температура
загуба на апетит
загуба на телесно тегло
Потърсете специализирана лекарска помощ ако откриете някои от симптомите на анкилозиращия спондилит, които имат давност повече от 3 месеца и не отзвучават в хода на прилагано лечение.
Особено това важи за млади хора с прогресираща болка и скованост в долната част на гърба и тазобедрените стави.
Първоначално се обърнете към Вашия личен лекар и след като той извърши първичен преглед и определен набор от изследвания, личният ви лекар може да ви насочи към ортопед-травматолог или ревматолог. Тези лекари са специализирани в предотвратяването, откриването и комплексното лечение на всички заболявания на опорно-двигателния апарат ( кости, стави, мускули, сухожилия, връзки, нерви ), включително възпалителните артритни заболявания и системните заболявания на съединителната тъкан.
14 дек 2011
1981

Подобни новини