Аспиринът- за и против

През 1899 г. фирмата “Байер” започва производството на препарата с название “Аспирин” – обезболяващо и противовъзпалително средство за премахване на температурата. За повече от век учените са установили още много различни приложения на този медикамент, което го прави наистина уникален в историята на фармацията.
Всяка година по света се употребяват повече от 40 000 тона от този препарат. Но въпреки солидната си възраст, аспиринът все още крие в себе си доста тайни. Неговият механизъм на действие е достатъчно сложен и не е изучен докрай. Както и всеки друг медикамент, той не може да бъде безопасен при неправилно използване и дозиране, несъобразено с препоръките.
Аспиринът се приближава по аналгетичната си активност до наркотичните средства. На някои той оказва психотропно действие. Много хора асоциират приемането на аспирина с виене на свят, шум в ушите, отслабване на слуха, разстройство в зрението, подкожни, носови, стомашно-чревни и маточни кръвотечения. Малцина знаят, че смъртоносната доза аспирин за човека е само 30-40 грама, а за децата – 10. Все пак това е киселина!
Изследване показва, че честотата на увреждания на стомаха при доброволци, приемали аспирин в продължение на 7 последователни дни е 22%. Опасността се крие в това, че негативните влияния може да не се проявят веднага и на пръв поглед се създава впечатлението за мнимо подобряване на състоянието и безопасност от приемането на препарата.
Изчислено е също, че в САЩ жертвите от самостоятелното приемане на аспирин и други подобни препарати са около 16 000 души годишно.
Много хора притежават изразена свръхчувствителност към аспирина, което може да доведе до развитието на бронхиална астма и последващи усложнения.
Аспиринът е и честа причина за отравяне при малки деца. Лечението с аспирин при грип или вариола увеличава риска от развитие при децата на синдрома на Рей-заболяване, при което се наблюдава тежко поразяване на мозъка и черния дроб, завършващо с летален край в 20 до 40% от случаите.
Веществата, съдържащи се в аспирина и парацетамола, оказват влияние на развитието на мозъка на ембриона. Затова приемът на аспирин от бременните трябва да се избягва. При мъжете пък в някои случаи се наблюдава намалено полово влечение.
Лекарите съветват аспирин да не се приема на възраст под 21 и над 65 години, освен ако той изрично не е препоръчан от специалист.
Аспирин (ацетилсалициловата киселина) си остава най-продаваното лекарствено средство. В различните му форми и дозировка той се различава не само по цената, но и по действието си. “Обикновеният” аспирин (т.е. този в таблетна форма) е най-добре да се приема с мляко. Той действа след половин час, а ефектът от него са запазва до 3 часа.
Разтворимият му аналог действа след 10 минути, но затова пък действието му е около 2 пъти по-кратко.
14 дек 2011
1604

Подобни новини