Рискови групи при настинки и грип

Всеки от нас на каквато и да е възраст и в каквото и да е здравословното му състояние може да заболее от остра вирусна респираторна инфекция (включително грип). Все пак има някои групи индивиди, при които по една или друга причина рискът от развитие на такава вирусна инфекция е по-голям. Обикновено тези хора са и с по-голям риск за развитие на усложнения.
Рискова група са децата,поради това, че имунната им система е незряла и имунитетът се изгражда постепепно в хода на израстването,а децата, и особено по-малките все още нямат ефективен имунитет срещу много от болестотворните причининтели. Поради това те влизат в рисковите групи за повечето инфекциозни заболявания.
Всъщност имунитетът на децата е физиологично намален. При тях също така има особености на носният пасаж и синусите и това предразполага развитието на инфекции на горните дихателни пътища. Децата страдат много по-често от респираторни инфекции отколкото възрастните. Рискът от такива заболявания при тях намалява прогресивно с израстването и в училищна възраст заболеваемостта рязко спада.
Приблизително до 6-ия месец след раждането в кръвоносната система на децата все още циркулират антитела, предадени от майката срещу редица инфекции, поради което до тази възраст общо взето инфекциите са по-редки и детето има имунитет срещу тези причинители, срещу които има и майката. След тази възраст предадените антитела се изчерпват. Кърмачетата, хранени с майчина кърма, също получават чрез нея антитела. Тютюнопушенето по време на бременност доказано увеличава вероятността от развитие на респираторни инфекции при децата.
Хора в напреднала възраст също имат снижен имунитет. При тях се изчерпват и редица физиологични механизми, които осигуряват защитата на дихателните пътища - кашлични рефлекси, подвижност на ресничките на дихателната лигавица, които очистват същата от попаднали увреждащи агенти и др.
Злоупотребяващи с тютюнопушене - то в най-голяма степен уврежда защитните механизми на дихателната игавица. Тютюневият дим от една цигара \"парализира\" за около 20 мин. специфичните реснички на клетките на лигавицата на дихателните пътища, които са мощен механизъм за очистване от попаднали от околната среда вредни агенти. Подобни ефекти имат и редица токсични газове и индустриални замърсители.
Хора с някои подлежащи здравословни проблеми също са по-предразположени към развитие на инфекции. Такива са страдащите от хронични заболявания като:хроничен бронхит и белодробен емфизем, сърдечно-съдова недостатъчност, захарен диабет, хронични бъбречни заболявания, заболявания на кръвта - левкози, лимфоми, анемии и др., пациенти на лъче-, химио- и друга имуносупресираща терапия, страдащи от злокачествени и някои генетични заболявания като кистична фироза (муковисцедоза), Синдром на Картагенор и др.
Изложени на повишен риск от грипна инфекция през грипния сезон са и подложените на силен и или продължителен психо-емоционален стрес,упражняващите тежък физически труд или подложените на свръхвисоки физически натоварвания.
Тези състояния също снижават ефективността на имунната система.
Пациенти, които имат повишен риск от усложнения след грипна инфекция, е препоръчително да посетят своя лекар още при първите симптоми на грип.
28 ное 2011
1175

Подобни новини