Храни за добро зрение

Според проучване само 27% от мъжете и 19% от жените консумират плодове и зеленчуци по 5 пъти на ден, както препоръчват специалистите по хранене и диетология.
Имаме необходимост от храни както за здравето на сърцето, така и за превенция от ракови заболявания и др. състояния. Към този списък можем да прибавим и здравето на очите , които се приемат за даденост, особено в млада възраст.
Има определени хранителни вещества в плодовете и зеленчуците, изключително полезни за зрението. Нека видим кои са те.
Витамин С помага за предотвратяване на катаракта или забавяне развитието на заболяването, показват изследвания. Катарактата води до помътняване на цялата или част от лещата на окото, предизвиква замъглено или бледо зрение и необичайна чувствителност към светлина.
Витамин C се съдържа в изобилие в цитрусовите плодове. Други добри източници на витамина са гуава, червени чушки, папая, броколи, брюкселско зеле, къдраво зеле, манго, ягоди, малини и ананас.
Витамин Е също има антиоксидантни свойства и помага за предотвратяване освен на катаракта, но и свързаната с възрастта дегенерация на макулата - често срещано заболяване на очите. То нарушава визията като засяга макулата, която се намира в центъра на ретината, където визията е най-отчетлива. Замъгленото зрение често е първият симптом на заболяването, което е водеща причина за необратима слепота при хората над 65-годишна възраст.
Витамин Е има особено високо съдържание на растителни масла. Някои от най-добрите източници на витамина са масло от пшеничен зародиш, слънчогледово семе, ядки, слънчогледово масло, лешници, бадеми, пшеничен зародиш, папая, зърнени закуски, фъстъчено масло и др.
Според изследвания минералът Цинк, може да има защитен ефект върху развитието на някои форми на начална макулна дегенерация, свързана с възрастта. Цинкът е много ценен за ретината, казва проф. д-р Робърт Авел, професор по офталмология в университета „Томас Джеферсън“.
Цинк се съдържа в пшеничния зародиш, боб, грах, слънчогледови семки, бадеми, тофу, кафяв ориз, мляко, говеждо и пилешко месо.
Бета-каротинът е полезен за нощното виждане и като цяло за поддържане на добро зрение. Учени смятат, че играе роля в предотвратяването на катарактата. Бета-каротинът се преобразува във витамин А в организма и лесно можем да го получим чрез храната.
За целта хапвайте кайсии, моркови, сладки картофи, зеле, цвекло, ряпа, зеле, спанак, броколи, папая, червена чушка, пъпеш, тиква и маруля.
Каротеноидите са растителни пигменти, считани от редица експерти за едни от най-полезните хранителни вещества за очното здраве. Известни са над 600 каротеноиди, но само малка част от тях се намират в храната. Алфа-каротин, бета-каротин, криптоксантин, ликопен, лутеин и зеаксантин са открити в организма ни, но само лутеин и зеаксантин в очите.
7 дек 2011
1178

Подобни новини