Хранителни отравяния през лятото

Хранителното отравяне се дължи на присъствието на опасни микроорганизми в храните. Най-често опасни бактерии, вируси и паразити се намират в суровото месо, пилето, рибата, яйцата, но е възможно разпространението им и в други продукти.
Растежът на микроорганизмите в храната се среща най-вече заради неправилно съхранение – излагане на открито дълго време преди консумация – или пренебрегване на някои санитаро-хигиенни норми, като докосване на храната с нечисти ръце.
Вредните микроорганизми най-често попадат в готовите продукти при технологичната обработка на месото – когато нормално съдържащи се в червата бактерии го замърсят. Източник на зараза може да бъде водата, включително тази, която се използва за напояване и миене на плодовете и зеленчуците.
Обикновено организмът сам се справя с инфекцията след консумацията на заразената храна за 2-3 дни, но в някои случаи хранителното отравяне е от по-сериозен характер.
Един от първите симптоми при хранително отравяне е диарията, другите са – гадене, повръщане, коремни болки. Понякога се повишава телесната температура и се установява наличие на кръв в изпражненията. Това как организмът ще се справи, зависи от състоянието и имунитета му. Особено внимателни при хранително отравяне следва да бъдат бременните жени, които при съмнения за такова е препоръчително да се консултират с лекаря си.
Обезводняването, което носи подобни симптоми, крие сериозен риск за здравето. Ето защо не бива да се допуска дехидратиране и трябва да се взимат мерки за предотвратяването му. На този риск са изложени повече хората от трета възраст и децата. Признаците са оскъдно количество урина и рядко уриниране, потъмняване на цвета й и усещане за пресъхнала уста.
Лекар трябва да се потърси непременно в случай на тежко протичане на заболяването, тежка диария и повръщане и симптоми на дехидратиране на организма.
Има различни мнения относно режима на хранене. Традиционно се препоръчва лек хранителен режим, който не натоварва организма. Някои съветват при липса на повръщане да се приема обичайната храна, като се избягват богатите на мазнини и захар продукти.
Обикновено не се предписват лекарства срещу инфекцията от отравянето, а само подпомагащи организма средства срещу обезводняването му. Медикаментозна терапия може да бъде назначена в случай на инфекция с E. coli и ботулизъм.
Какви мерки да предприемем за предотвратяване на хранително отравяне?
Спазвайте изрядна чистота. Мийте внимателно ръцете си преди да докоснете храна. Поддържайте приборите си чисти. Използвайте сапун или други миещи средства. Плодовете и зеленчуците измивайте обилно и старателно с вода.
При приготвяне на месо го поставяйте отделно от останалите продукти. Употребявайте за него отделен съд и избягвайте рязането му директно на плота. Желателно е да имате отделна дъска за рязането му.
Месото, пилето, рибата и яйцата консумирайте винаги след необходимата термична обработка, като продължителност и температура.
Плодовете и зеленчуците съхранявайте в хладилник. Веднъж нарязани не ги оставяйте за дълго време на стайни условия
Имате ли съмнения относно качеството на храната – не ви допада малко видът й или миризмата – по-добре я изхвърлете. Лятото не търпи компромиси!
17 авг 2012
1408

Подобни новини