Как да предотвратим неприятните проблеми след бръснене

За повечето хора резултатът след бръсненето на лицето, врата или краката оставя гладка и мека на вид кожа. Не всички обаче са щастливци в това отношение. При тях дни, или дори седмици, след процедурата кожата остава чувствителна при допир и има наличие на пъпки.
Възможностите пред мъжете са да ходят с набола, небръсната брада или да се сдобият с прясно обръснат обрив върху лицето или врата.
Жените пък, с подобен проблем, ако са избрали бръсненето като начин да се отърват от излишното окосмяване, вероятно ще прекарат лятото, носейки дълъг панталон.
Какво точно представлява обривът след бръснене?
Той се различава от проблемите, които се образуват вследствие на дразнене на кожата, заради употребата на изтъпен бръснач или използване на недостатъчно количество овлажнител.
Обривът след бръснене е по-сериозен проблем от обикновено дразнене на кожата. Той се получава, когато наскоро обръснатите косъмчета започват да растат не навън, а навътре в кожата и се превръщат в подкожни косми.
За радост, има начини, с помощта на които бихме могли да предотвратим неприятния кожен проблем, след бръснене.
Важно е преди началото на процедурата да се вземе душ. Ако можем да я извършим и под душа – още по-добре, или във ваната, ако обезкосмяваме краката си.
Трябва да поставим участъка, предназначен за бръснене, под топлата вода и парата за няколко минути. Така краищата на космите няма да бъдат толкова остри и е по-малко вероятно да пробият кожата и да започнат да се къдрят.
Всеки, който е се е бръснал по „старомодния“ начин при бръснар, знае, че преди началото на процедурата, лицето се покрива с топла кърпа за няколко минути. Топлата вода има няколко ползи за кожата:
изправя косъма, което улеснява бръсненето;
успокоява кожата и я отпуска, което ни предпазва от голяма близост на бръснача до кожата, както когато тя е опъната;
топлата вода отваря порите и помага за тяхното почистване. Запушените пори често водят до появата на акне, което нарушава гладката повърхност на кожата. Така космите се „пренасочват“ и стават подкожни.
Движенията трябва да бъдат насочени по посока на растежа на косъма, а не обратно. След като вече се обръснем веднъж, процедурата може да се повтори, но без силен натиск.
Опъването на кожата по време на бръснене също не е в наш интерес, тъй като когато я освободим, току що обръснатите косъмчета ще се загубят под отвора на фоликула. Така е много по-вероятно те да започнат да не порастат навън.
Хората, предразположени към поява на подкожни косми, трябва да използват бръснач, с едно ножче. Освен това те трябва да избягват и всички начини за бръснене, които режат косъма под повърхността на кожата.
Много от тези, които се сблъскват с проблема, използват електрическа самобръсначка, тъй като тя никога не може да достигне толкова близо до кожата, колкото обикновените.
Когато ножчетата са затъпени или замърсени, при преминаването им върху кожата те се закачат за някои косъмчета, а други изпускат.
След всяко движение с бръснача, трябва да почистваме ножчетата. Ако той не се плъзга плавно, трябва да го заменим с нов.
При използване на замърсени или изхабени ножчета, пропуснатите косми остават върху кожата, а тези, които сме „обръснали“, обикновено започват да се къдрят и да израстват подкожно.
Ако имаме лош обрив, както и свободата да пропуснем бръснене за няколко седмици, космите, които са враснали много дълбоко, ще се освободят сами. Те биха могли да се отстранят и с помощта на стерилизирана игла или пинсета.
27 мар 2012
1481

Подобни новини