Какво не знаем за конюктивита?

Конюнктивитът представлява възпаление на окото. Протича сравнително по-благоприятно в сравнение с други офталмологични заболявания, включително може да премине и от само себе си. Не нанася трайни увреждания на окото. Възпалението е самоограничаващо се, твърдят специалистите.
Въпреки това обаче от съществено значение е да се открие причината за възпалението на конюнктивите, не само, за да се излекува бързо, но и защото често изявата му е свързана с други заболявания.
За лечението му от съществено значение е да се открие причината довела до възпалението. Причина за конюнктивита може да бъде и вследствие на спаднал имунитет, заради други болестни процеси в организма.
Това възпаление е често срещано - всеки трети човек поне веднъж е бил засегнат от конюктивит. Може да се каже, че проблемът е сезонно обусловен. Например, острият алергичен конюнктивит се проявява през пролетта и есента. Пролетният катар се обостря през пролетта и лятото и стихва през есента. През есента започват епидемии от вирусен конюнктивит Бактериалният конюктивит се наблюдава предимно с напредване на пролетта и лятото. При сезонните епидемии честотата на заболяване сред населението може да достигне до 80 %.
Често зачервяването може да е единствената проява на конюнктивита. По принцип то се дължи на изпъкване и разширяване на малките кръвоносни съдове в склерата, което се дължи на възпалителния процес. Това е и причината очите да изглеждат червени.
Възможно е да се прояви временна чувствителност към светлина. Когато има наличие на парене и сърбеж, се смята, че конюнктивитът е алергично обусловен.
При силна възпалителна реакция е възможно да се отделя секрет, който в различните случаи е с различен вид и количество. Секретът обикновено слепва клепачите при миглите, при което сутрин при събуждане отварянето им е затруднено. Клепачите са зачервени и подути. Всяко невнимателно третиране на очите води до разпространяване и задълбочаване на инфекцията.
Секретът при конюнктивита е с различен характер, според причинителя на възпалението. Най-леката форма на секрет, серозният е типичен при вирусна инфекция или когато конюнктивитът се дължи на алергия.
Слепване на миглите се наблюдава при наличието на гной в секрета. Такъв секретът се отделя при възпаление след инфектиране на окото с бактерии. Заразяването с гонококи също може да причини силна гнойна секреция.
С напредване на възпалението гнойният секрет може да увлече и некротизирали тъкани, да има кръвенист вид.
Тъй като зачервеното и раздразнено око не е симптом единствено на конюнктивита, неговото отличаване става по една специфична за него особеност – оплакванията при конюнктивит не са съпроводени с намалена зрителна острота и зеницата реагира нормално на светлината! Не се изпитва болка.
Наличието на болка и проблеми със зрението предполагат друго офталмологично заболяване, обясняват още специалистите.
8 яну 2013
1564

Подобни новини