Улцерозен колит

Улцерозният колит е едно от най-разпространените възпалителни заболявания на дебелото черво. Улцерозният се нарича още язвен колит. Улцерозният колит се характеризира с рани и възпаления по лигавицата на дебелото черво.
Улцерозният колит обикновено е хроничен процес, който протича дълго време. Обикновено, когато бива открит, е в остра форма и създава голям дискомфорт на болния. След като положението бъде овладяно, симптомите стихват и заболяването продължава да съществува като периодично се появяват периоди на обостряне. Улцерозният (язвеният) колит не е заболяване, което може да бъде окончателно излекувано.
Противно на твърденията, че неправилното хранене може да предизвика язвен колит, се оказва, че неподходящата храна може да влоши симптомите, но не и да причини болестта. Точната причина за улцерозен колит не е ясна, но се предполага, че това е вид бактериална инфекция,която води до образуването на гнойните язвички.
Първият симптом е болка в корема и прекалена чувствителност. Това обаче е твърде некатегоричен симптом и затова заболяването е трудно да бъде открито. Диарията е друг типичен симптом, като при някои болни изхожданията може да бъдат по 7-10 на ден. Във фекалиите се появява слуз и кръв, което обикновено е симптомът, който подтиква болните да отидат на лекар. Поради вътрешните възпаления е възможно да се появи температура.
Най-сигурният начин да се постави диагнозата е ендоскопско изследване. Макар и неприятно, то дава най-голяма сигурност. Кръвно изследване и рентген също са важни за поставянето на диагнозата. Навременното диагностициране на улцерозния колит е важно, тъй като той може да прерасне в по-сериозни заболявания като рак на дебелото черво или перфорация.
Лечението на заболяването зависи от сериозността и стадия му. При по-леките случаи може да бъдат бързо овладени. Основно се приемат медикаменти, които имат за цел да контролират възпалението и симптомите, които нарушават нормалния начин на живот.
Лечението се провежда с медикаменти от групата на аминосалицилатите, кортикостероиди и имуномодулаторите. За по-тежките случаи се изисква хирургическа намеса.
23 мар 2012
1515

Подобни новини