Кисти в бъбреците

Кистите по правило представляват торбички, изпълнени от течност, като размерите на тези образувания варират. Особеното при тях е, че те могат да възникнат във всеки един човешки орган. Въпреки това обаче откриването им често не е съпътсвтано с определени оплаквания, а се свързва с профилактични прегледи и интеврвенции.
Кисти се появяват и в бъбреците, като особеното в случая е, че е възможно да става дума не за появата на една киста, чието премахване слага край на проблема, а за поликистозност в бъбреците. Това състояние често е с наследствен характер, а лечението е трудно и в много случаи неефективно.
Когато кистите в бъбреците увличават своя брой и размери, органите придобиват вид на грозд. След достигане на подобно състояние, консервативните методи за лечение са почти неприложими.
Първият елемент на терапията е премахване на инфекцията в пикочните пътища. Когато тя е овладяна и когато кистите са много на брой, се налага операция, която обаче не обещава, че ще предотврати повторното развитие на кисти в бъбреците.
Колкото и песимистично да звучи, за много пациенти, които страдат от поликистозни яйчници, единствената надежда се корени в това болестта да настъпва бавно, за да могат бъбреците да изпълняват своите функции за по-продължителен период от време.
Ако същестува наследствен риск, от особено значение са редовните профилактични прегледи.
6 мар 2014
1202

Подобни новини