За трихомоназата и вагиналната кандидоза

Трихомоназата е заболяване на жената и мъжа, което се причинява от един вид гъбички - трихомонас вагиналис (Trichomonas vaginalis).
Предава се най-често при полов контакт от единия партньор на другия.
Когато жената има гъбички, най-вероятно ги има и сексуалният й партньор, затова лечението се прилага винаги едновременно и на двамата.
Какви са симптомите на това заболяване?
При жената гъбичките се намират най-често във влагалището, по-рядко в пикочните пътища.
Оплакванията са по-оскъдно или обилно течение и сърбеж, иначе жената е видимо здрава. Партньорът рядко има оплаквания, независимо че също е заразен с тези гъбички. Интересно е, че последните години симптоматиката на трихомониазата се промени значително - сега често се срещат жени, които почти нямат оплаквания, т.е. заболяването протича безсимптомно.
Лечението се назначава от лекар.
Ако заразата се установи при бременна жена, макар и да не е доказано със сигурност, през първите три месеца не се препоръчва лечение с метронидазолови препарати поради предполагаемото вредно действие на това лекарство върху развитието на плода.
Вагиналната кандидоза е често срещано заболяване сред жените.
Нарича се така на името на най-често предизвикващата го гъбичка -кандида албиканс. Това заболяване е интересно и в общобиологичен аспект, защото тази гъбичка се среща във влагалището на почти всяка четвърта здрава жена. без да предизвиква никакви оплаквания.
В медицината това е обичайно явление, а не изключение. Тези гъбички са изключително широко разпространени в природата и постоянни обитатели на човешкото тяло. Срещат се много често в устата, като предизвикват възпаление на устната лигавица и гърлото при новородените деца през първите седмици след раждането. Това е т.нар. соор (по-старото име на вагиналната кандидоза) - бели налепи по лигавицата на бебетата.
За разлика от трихомониазата кандидозата не се предава по полов път.
Тези гъбички се намират навсякъде и по всяко време по тялото на човека и в околната среда.
При определени условия на влагалищната среда, благоприятстващи развитието им, те започват бързо да се размножават, развиват и предизвикват заболяването. Предразполагащи фактори са бременността, дългото лечение с антибиотици, изтощеният организъм с намалени защитни сили (след продължително боледуване, вследствие недохранване и др.)
Какви са симптомите?
Най-често жените се оплакват от сърбеж, усещане на парене и бяло течение.
При полов контакт те изпитват дискомфорт или болки. За съжаление, както и при много други болести през последните години, кандидозата невинаги се изявява с известните „класически\" признаци, а протича нетипично.
Кандидозата се лекува със специфични медикаменти.
Обикновено във влагалището се поставят таблетки, крем или глобули. Някои от най-често прилаганите лекарства са монистат, клотримазол, фемстат, нистатин, микостатин, низорал, гинопеварил и други.
Курсът на лечение трае няколко дни.
При рецидиви, които настъпват често за съжаление, лечението трябва да се извърши с по-високи дози, или като се сменят медикаментите.
Бременните са най-уязвими и трябва много да се пазят, тъй като при тях лечението е по-трудно.
Как да се предпазим?
Необходимо е да се спазва добра хигиена на външните полови органи. Препоръчва се измиване със сапун и вода при вземане на душ или с изварена кесия за баня над специален умивалник (биде), предназначен само за тази цел. Като се изключи периодът на менструацията, желателно е ежедневно измиване на външните полови органи.
Не се разрешава полово сношение по време на менструация, нито пък къпане сред природата. Желателни са ежедневно вземане на душ, измиване на външните полови органи сутрин и вечер с вода. Бельото трябва да се сменя ежедневно и най-вече, след като се изцапа с кръв. Дамските превръзки или тампоните се сменят неколкократно всеки ден.
Изтриването на ануса след ходене по голяма нужда трябва да става по посока на ануса назад, а не по посока към влагалището.
Необходимо е да се следи за чистотата на бельото. То трябва да се сменя по възможност ежедневно, особено ако се работи в прашна среда.
Преди полово сношение мъжът трябва да измива половия член, особено ако не използува презерватив.
Препоръчва се да се избягва безразборното сменяне на партньорите.
Къпането в обществен басейн, особено ако се пълни с топла вода, е опасно поради възможността от заразяване с трихомонас вагиналис.
След къпане сред природата трябва да се сменя банският костюм. Мокрият бански костюм спомага за простудяване, а също и проникване на замърсяване от него във влагалището.
Необходимо е да се спазва правилен режим на хранене, особен за поемане на витамини. Освен останалите предимства за организма те спомагат и за засилване на естествените отбранителни способност на организма против гъбичките и инфекциите.
27 мар 2013
4264

Подобни новини