Oпасни ли са инфекциите?

Най-разпространените инфекции не носят сташни имена от типа на черната шарка, сипаница или червената чума. Абсурдно е, но най-опасните зарази в борбата за 1вото място отстъпват място на зловредните дреболии, които не убиват жертвите си, а ги оставят живи.
Това че живеем в един цивилизирован свят не е гаранция за безопасност, за правото да живееш с хората плащаш със задължението да общуваш с тях. Да дишаш един и същ въздух, да отваряш едни и същи врати в обществените тоалетни. Градът е арена на инфекции, зарази, болести и епидемии.
Девет са инфекциозните царе на съвременното общество и поне двама от тях са се спотаили на мишката и клавиатурата с която работите в момента. Затова не забравяйте след това да си измиете ръцете.
Херпес
Една от най-разпространените вирусни инфекции.
От нея са заразени 90% от жителите на планетата. Около 20% от носителите имат симптоми на заболяването. При останалите инфекцията протича в скрита форма.
Характерни симптоми:
Мехури по кожата.
С какво ви застрашава:
Мнението на докторите се колебае от \"естествен съжител на човека\" до \"причинителя на всички болести - рак, СПИН, безплодие, маниакално-депресивна психоза и инфаркт.
Как да се предпазите:
Отидете в гората и не оставяйте на никого адреса си. Защото херпесът се предава по почти всички известни начини, включително и по въздушно-капков. Можете да се заразите от общите домашни съдове и при ръкуване. За да се предпазите, поддържайте имунната си система в добра форма: колкото е по-силна, толкова са по-малки са шансовете херпесът да се прояви.
Той става особено опасен, когато вирусът се активизира, затова лекарите препоръчват:
Ако се появи мехур на устните на някой от семейството, отделете приборите му. И не се целувайте с него, докато не оздравее.
Не пипайте пъпките, а след контакт със заразеното място измийте добре ръцете си. Опасно е пренасянето на вируса в очите.
Избягвайте половите контакти (дори с презерватив), ако у един от партньорите гениталният херпес се е обострил.
Цитомегаловирус
Цитомегаловирусът и херпесът си приличат, от едно семейство са. Той също се намира в организма и не винаги се проявява. Ако се появи, се предава чрез течности - слюнка, урина, сперма, дори чрез сълзи.
Според статистиката почти половината от хората между 30 и 40 години са вирусоносители, а при 50- годишните процентът нараства до 100.
Характерни симптоми:
Отделяне на секрети от главичката на пениса, налепи в устата, общо неразположение, болки в главата, слабост, прилошаване.
С какво ви застрашава:
За хората със силна имунна система вирусът не е опасен, но при имунна недостатъчност може да доведе до смърт.
Инфекцията предизвиква общо заболяване (мононуклеоза, обща цитомегалия) или да порази отделни органи - черен дроб, бели дробове, главния мозък, пикочните канали и т.н.
Как да се предпазите:
Като ползвате скафандър. Или презервативи и съдове за еднократна употреба. Но преди всичко засилете имунитета си, грижете се за него и му\'\' треперете\". Той е единственото ви оръжие срещу агресора.
Грип
Вирусът на грипа се различава по умението си да се променя. Всяка година той мутира и имунитетът не може да ни защити - той създава антитела само срещу познатите му щамове. Веднъж на 30-40 години вирусът на грипа силно мутира и става особено опасен. Това води епидемия, която обхваща планетата и взема много жертви.
Характерни симптоми:
Висока температура, потене, слабост, ставни и мускулни болки, болки в главата, суха болезнена кашлица, хрема, разстройство на стомаха.
С какво ви застрашава:
Грипът не е толкова опасен, колкото \" букетът \" от възможните усложнения.
Как да се предпазите: Сложете си ваксина. Рискът да се разболеете пада на 70%.
Риновирус
На риновирусната инфекция се дължат 20-25% от респираторните заболявания. Има около 100 вида риновируси и антителата за тях са различни. Риновирусите проникват чрез дихателните пътища в носоглътката, в трахеята и бронхите.
Характерни симптоми:
Хрема, кашлица, слаба температура, болки в главата и гърлото, отслабване на слуха, загуба на вкус.
С какво ви застрашава:
Да не се разделите с носните кърпички от 7 до 14 дни. Носът ви да е все зачервен.
Как да се предпазите:
Стойте далеч от тези, които изразходват по дузина кърпички на ден.
Аденовирус
Около 50 вида са сред основните виновници за различните респираторни заболявания. Те предизвикват и инфекции в очите (конюнктивити), поразяват и лимфните възли.
Характерни симптоми:
Повишена температура, тръпки, слабост, хрема, кашлица, повдигане, увеличение на лимфните възли, конюнктивит. Понякога възпаление на пикочните канали, разстройство на стомаха, болки в корема.
С какво ви застрашава:
Сега аденовирусите са опасни само за малките деца и за болните.
Според американски изследователи те може би са една от причините за затлъстяването. При дебелите антитела към един от видовете на аденовируса се срещат 6 пъти по-често, отколкото при слабите.
Как да се предпазите:
Укрепвайте тялото си: спортувайте, закалявайте се, пийте витамини, избягвайте стреса, спазвайте разумен дневен режим.
Менингокок
Менингококът не е естествен наш съжител, но може да се намери в организма на доста от гражданите. Предава се по въздушно-капков път. Пикът на заболяването е през есента и зимата.
Инфекцията се проявява под различни форми.
Характерни симптоми:
Менингококовият менингит започва като проста хрема, после се появяват силни болки в главата, вдървяване на шийните мускули, загуба на съзнание, температура.
С какво ви застрашава:
Със смърт завършват 30% от случаите на менингококов сепсис. Смъртта настъпва от първия до третия ден след заболяването. Инвалиди са 50% от останалите живи.
Как да се предпазите:
Менингигьт е като руска рулетка. От 1500 носители заболява само един. Как да не попаднете в този процент? Лекарите смятат, че добрият имунитет е най-ефикасният начин за защита. Ако имунната ви система отслабне, опитайте да се предпазите с имунизация.
Пневмокок
Микробът живее в носоглътката и е част от вашата микрофлора. Но ако пипнете дори грип, от безобиден и дори безполезен пневмококът се превръща в смъртоносно опасен враг.
Характерни симптоми:
Зависят от това кои органи е нападнал вирусът.
С какво ви застрашава:
Списъкът на болестите е голям - пневмония, отит, фарингит, трахеобронхит, артрит. Всяка от тях може да се усложни.
Как да се предпазите:
Ако сте прекарали тежко заболяване и имунитетът ви е слаб, помислете как да се възстановите. Успеете ли да укрепите тялото си, рискът да пипнете пневмококова инфекция намалява от 5 до 10 пъти. За ваксинация да се замислят хората над 60 г. с отстранен далак, с понижен имунитет.
Златист стафилокок
Стафилококовите бактерии са навсякъде - във въздуха, в прахта, по тялото, в устата и червата. Отделят много токсини.
Характерни симптоми:
Инфекцията се проявява по различни начини и може да порази почти всички органи и тъкани.
С какво ви застрашава:
Шансът да се заразите е като да се убодете на ръждив пирон и да умрете от отравяне на кръвта. За болните, особено за прекаралите скоро операция, обаче стафилококът е опасен враг. Като попадне в отслабналия организъм, микробът постепенно го \"отравя\", като предизвиква пневмонии, плеврит, цистит, пиелонефрит, остеомиелит и др.
Как да се предпазите: Обработвайте всички драскотини с антисептнци. Не злоупотребявайте с антибиотици, за да не станат щамовете в организма ви невъзприемчиви към тях.
Стрептокок
Още една бактерия, която постоянно съжителства с вас. Бунтува се срещу \"домакина\" си при нарушаване целостта на кожата и общо отслабване при болест.
Характерни симптоми:
Стрептококите могат да причинят различни болести, затова симптомите са разнообразни.
С какво ви застрашава:
При лош имунитет - с възпаления. При много силен имунитет - с риска организмът да изработи прекалено много антитела, които от защитници да станат разрушители и да поразят бъбреците и сърцето.
Как да се предпазите:
Погрижете се за раните и драскотините, не посягайте всеки път към антибиотиците, мийте ръцете си след тоалетна и ядене.
22 сеп 2012
1607

Подобни новини