Премахване и превенция на старческите петна

Иска ни сме да сме все така млади със здрава, стегната, свежа и гладка кожа, но за съжаление времето оставя своите следи върху нея. Старческите петна са едни от първите признаци, че остарявате. Но може ли да се преборите с тях?
Старостта обикновено върви ръка за ръка с редица здравословни проблеми, но и някои козметични, сред които са и старческите петна. Те се появяват обикновено след 40-годишна възраст и засягат най-често лицето и ръцете, по-рядко шията, раменете и други места по кожата.
Старческите петна са вид кожна пигментация. Появяват се в резултат на завишените нива на свободни радикали в кожата и задържането на токсини. Старческите петна представляват прекомерно натрупване на меланин в клетките на кожата. Обикновено са само в една тоналност (без нюанси) - сивкави, кафяви или светло бежови. Имат правилни и ясно разграничими очертания, а на пипане са гладни, без да променят релефа на кожата. Не бъркайте старческите петна с меланом (рак на кожата). При него петната са с нюанси, релефни и с неясни контури.
Премахването на старчески петна е трудно, но не и невъзможно. Има избелващи кремове, които могат да изсветлят петната, както и процедури с интензивни светлинни импулси, целящи да разсеят струпването на меланин. Мезотерапията, химическият пилинг и криотерапията също са варианти за премахване на старчески петна. А за най-ефикасен метод при борбата с тях се счита козметичната хирургия. Но, за да не прибягвате до нея, по-добре предприемете превантивни мерки срещу появата на старчески петна.
Намалете излагането на слънчева светлина и най-накрая се излекувайте тенорексията си. Прекомерното излагане на слънце на младини може да окаже негативно въздействие на кожата ви на старини. Слънцето е най-големият виновник за ускорената поява на нови и нови старчески петна по кожата ви. Ето защо е важно да използвате слънцезащитна козметика не само на плажа под чадъра, но и през всички слънчеви дни на годината (особено при слънчево и снежно време в планината, където слънцето е особено силно).
Почиствайте и хидратирайте кожата си ежедневно, а също използвайте подхранващи маски за лице.
Пийте много вода, приемайте повече антиоксиданти (особено бета-каротен, който помага срещу последиците върху кожата от слънчевите лъчи) и витамин С.
Ексфолирайте кожата си веднъж седмично чрез гелове с абразивни частици или с мека четка от естествен косъм с цел отстраняване на мъртвите клетки.
18 яну 2013
1918

Подобни новини