Проблемът с разширените вени през лятото

Лятото със своите високи температури подлага на изпитание издръжливостта на много хора, но за една част от тях то може да се превръща в истински ад. Колкото и странно да звучи това за един от най-чаканите сезони в годината, това е самата истина, когато говорим за хората, страдащи от разширени вени. Така е, тъй като горещините са един от факторите, които обострят проблема с разширените вени и допринасят в значителна степен за разразяването му с пълна сила през този период от годината. Ето защо зачестяващите напоследък оплаквания за болка, тежест и умора в краката не бива да се подценяват, тъй като те често пъти са симптоми именно за наличие на разширени вени.
Разширените вени са заболяване, което засяга венозните съдове предимно на две места в човешкото тяло – на краката, при които те се наричат още и варици и на правото черво – т.нар. хемороиди. Краката ни обаче си остават най-застрашени и най-уязвими от това заболяване. Причината е, че кръвта във вените тече в посока обратна на земното притегляне, от краката към сърцето, което неминуемо води до повишено налягане във вените. За да бъде това движение на кръвта възможно, във вените съществуват специални клапи, с помощта на които венозната кръвта се изтласква към сърцето, като в същото време не позволяват тя да се връща обратно. Тези клапи са изградени от съединителна тъкан, чиято здравина е генетично предопределена. Така с напредването на възрастта или под въздействието на други фактори клапите често отслабват и спират да изпълняват качествено функцията си, предизвиквайки венозна недостатъчност. Когато този момент настъпи, кръвта започва да се връща обратно и да се задържа във вените на краката, които от своя страна се преизпълват. В резултат, техните стените се разширяват и изтъняват, като най-честите и видими последици са удебелени, обезформени и нагънати, синьо-зеленикави вени, появили се под и зад коляното.
Заболяването „разширени вени” се среща три пъти по-често при жените отколкото при мъжете. Причината за това са хормоналните промени, настъпващи в женското тяло по време на бременността, в предменструалния период или менопаузата. С две думи, женските хормони имат склонността да отпускат стените на вените, нарушавайки тяхното правилно функциониране. Освен това, продължителния прием на противозачатъчни хапчета също може да повиши риска от появата на разширени вени при представителите на нежния пол.
Негативен ефект оказват и следните фактори: генетична предопределеност (наследственост); професионално обременяване – когато работата е свързана с намалената двигателна активност и предполага продължителното стоене в изправено или седнало неподвижно положение; затлъстяване и наднормено тегло; прекомерна употреба на алкохол и не на последно място по важност топлинно влияние (например, престой в сауна или пряко излагане на слънце).
Разширените вени далеч не са само естетичен проблем. С напредване на заболяването, болката и дискомфортът стават ежедневие. Болните започват да чувстват тежест, напрегнатост и умора в краката. Появяват се отоци по глезените и на мястото около вените. Кожата над тях е често пъти възпалена, придружена със сърбеж, пигментирана, суха, космите по нея намаляват, а понякога се нарушава и потоотделянето. Нерядко се получават и схващания (мускулни крампи) на подбедрицата през нощта.
Подценяването и пренебрегването на това заболяване може да доведе до редица сериозни усложнения, както и до нуждата от хирургическа намеса. Най-честите усложнения, които биха могли да последват са възпаление на вените – флебит, съсирване на кръвта – тромбоза или комбинация и от двете – т.нар. тромбофлебит. Може да се стигне и до екземи и язви, които да предизвикат кръвоизливи и варикозни рани.
Ето защо, ако искаме да предотвратим нуждата от хирургическа интервенция, своевременното и правилно лечение на разширените вени е повече от наложително. Важно е то да стартира още при първия признак за болки и тежест в краката.
Неоперативното лечение е поредица от мерки, включваща носене на ластични (компресиращи) чорапи, студени душове на долните крайници, леки масажи и упражнения за краката, повдигането им на високо при всеки удобен случай, както и няколкомесечен курс на лечение с лекарствени препарати – гелове за мазане и венотонични медикаменти.
22 авг 2012
1396

Подобни новини