Ранна диагностика на Алцхаймер

През юли 2008 година на конференция на американската Асоциация за болестта на Алцхаймер в Чикаго са били представени резултати от изпитанията на потенциалното лекарство Рембер (Rember), което предотвратява образуването на възелчетата на белтъка тау в нервните клетки. Лекарството се разработва от сингапурска компания и клиничните изпитания с участието на 321 пациенти показали неговата потресаваща ефективност. Интересното е, че активното вещество на иновационното средство е… оцветителят метиленово синьо! Същата онази синка, която и досега може да се намери в магазините за битова химия.
Но преди да се лекува болестта, е необходимо тя да бъде разпозната, и то колкото се може по-рано. През май 2010 година учени от Медицинския колеж на Бостънския университет публикували резултати от изследване, според което в недалечно бъдеще болестта на Алцхаймер може да бъде открита, като се погледне болният в очите. Изследователите доказали, че деменцията оставя особен отпечатък в очите на пациентите и ако се направи тест за наличието на бета-амилоид, който се акумулира в главния мозък, може да се осъществи ранна диагностика на заболяванията. Няма нужда да се обяснява, че колкото по-рано е проведена диагностика, толкова по-успешно ще е лечението. Този пробив бил направен, когато учените изучавали пациенти със синдрома на Даун, при които често още на 30-годишна възраст се проявяват симптомите на болестта на Алцхаймер. Именно при тях открили следи от бета-амилоид на най-ранни стадии от заболяването. Останало да измислят и конструират специален скенер. Именно над него се работи сега, като при това учените обещават, че приборът ще може да открие дори най-дребните следи от този белтък в очите на най-обикновени нормални хора, рискуващи да станат жертва на страшното заболяване.
Безусловно ранната диагностика и мониторингът на патологиите на главния мозък е огромна крачка напред. Може би ще доживеем и до ваксината, която ще избави човечеството от дамоклевия меч на деменцията.
31 окт 2011
1285

Подобни новини