Нови лекарства за Алцхаймер

Повечето случаи на Алцхаймер са заради нелекувани съдови заболявания.Новите лекарства са с антитела срещу протеиновата плакаНови технологии предсказват болестта 20 г. по-рано
Фамилните случаи на Алцхаймер са малко. Повечето хора се разболяват заради редица рискови фактори, свъързани с начина на живот. Това заяви проф. Бенгд Уинблад от Каролинска институт, Швеция, който е в изпълнителния комитет на Европейския консорциум за болестта на Алцхаймер (EADC). Изтъкнатият учен пристигна в София за годишната среща на организацията, която се проведе на 14-15 октомври в залата на БАН.
Столицата ни спечели домакинството в конкуренция с Глазгоу, Барселона и Виена. В консорциума участват 64 научни центрове от 24 страни. Представител за България е проф. Лъчезар Трайков от Катедрата по неврология към МУ София.
Рисковите фактори за Алцхаймер са същите, като при сърдечно-съдовите заболявания, поясни шведският учен. Затова трябва да се работи активно с джипитата, които да препоръчват навременно лечение на преддиабетните състояния и на високото кръвно. Постижение за България е, от 2012 г. лекарствата за Алцхаймер се реимбурсират на 50%, припомни проф. Трайков. По думите на проф. Уинблад в момента се разработват поне 100 нови молекули на лекарства за лечение на Алцхаймер. Има големи надежди, че ще на пазара може да се появят нови медикаменти, които да помогнат в битката с деменциите, изтъкна той. Лекарствата, които се разработват в момента, са главно в две насоки – първата е създаване на антитела срещу протеините BETA A4, а втората – срещу протеините TAU, които са сочени за основните виновници за възникването на алцхаймер. Те образуват в мозъка протеинова плака, която предизвиква типичните прояви на болестта. Разбира се, не всички молекули, по които сега се работи, ще стигнат до пазара. Процесът минава през 4 фази, в които трябва да се докаже достатъчно висока ефективност без сериозни странични ефекти.
С модерните технологии от образната диагностика вече може да се предскаже болестта 20 г. преди първите й прояви, каза още проф. Уинблад. Тези изследвания като ПЕТ скенер, каквито вече се предлагат и в България, обаче са твърде скъпи, за да се използват масово. Те са подходящи по-скоро при съмнение за генетична обремененост – например когато един от родителите е починал рано от Алцхаймер. В Стокхолм, където роф. Уинблад работи, пък е наложено като стандарт изследване на маркери от гръбначен ликвор, но практиката в отделните европейски страни е различна.
24 окт 2013
1061

Подобни новини