Здравословни ползи от бавното хранене

Забелязвали ли сте колко бързо се хранят хората? Бърз ритъм на живот и хапване на крак. А вие каква скорост развивате, докато ядете? Ако се определяте по-скоро като гепарди, то значи тази статия е за вас. Научете какви са ползите от бавното хранене. Ако сте по-скоро охлюв, поздравления - вие знаете какво е да изпитваш ситост и удоволствие от храната.
Бързаме, бързаме, неуморно бързаме,но нека забавим крачка! Особено що се отнася до храната.Сигурно сте го чували/чели доста често - живеем в прекалено забързано ежедневие. Или поне повечето от нас.
Препускаме - от задача към задача. Времето уж все не стига.
Започваме здравословните навици \"от утре\", но само на думи, защото времето все ни се изплъзва.Много хора хапват на крак, в колата, или вървейки към офиса. Поглъщат храната с такава скорост, че не разбират от какво се е състояла тя. Но разбират колко тежко им е станало, а скоро след това гладът отново напомня за себе си.
Причината е именно в това - бързата скорост, с която храната е приета. Промяната само на този фактор може да допринесе за няколко ползи, които ще разгледам по-надолу.
Да се върнем назад в ученическия период.От там идва отчасти и навикът да се храним бързо.
Голямото междучасие е 20 минути. Това е минималното време, за което би трябвало да се храним. А за кое по-напред да стигне?
Процесът започва още когато зърнем храната - усещаме засиленото слюноотделяне в устата. Това е предпоставката за втората стъпка - да сложим храната в устата си и тя да поеме по своя път през храносмилателния тракт.Следващите спирки също се подготвят. Стомахът - с отделянето на повече киселина, а тънките черва - за перисталтика и т.н. по веригата.
Ако ядем прекалено бързо, принуждаваме тракта ни да се справи с недобре обработената храна, за която все още не е напълно подготвен.
Ползите от бавното хранене не са никак малко-храносмиламе по-добре. Ако се храним бавно и дъвчем храната даваме шанс на органи и системи да работят по-оптимално.Успяваме да поддържаме по-лесно желаното тегло, защото приемаме по-малко калории.
Има няколко изследвания за това. В едно от тях участие взели 30 жени на възраст 22.9 +/- 7.1 години и с телесен индекс 22.1 +/- 2.9. Те били подложени на 2 теста - бързо и бавно хранене. Когато се хранели бързо, приемали 645.7 ккал, а при бавното хранене - 579 ккал. Представете си тази разлика при всяко хранене. Всеки ден. Събират се доста калории, нали?
Не огладняваме скоро след като сме свършили с храната,не сме преяли, сити сме и изпитваме удоволствие от храната.В крайна сметка водата заема огромен процент от нашето тяло. Когато се храним бавно, поемаме по-голямо количество вода (289 г при бързо хранене, а цели 409.6 г при бавното).Някои хора страдат от нуждата да погълнат огромни количества храна. Пердето им пада и за отрицателно време унищожават всичко, което им е пред погледа. След това идват чувство на вина и съжаление. Нещата могат да се подобрят, ако темпото се забави. Когато се храним бързо, поглъщаме храната на големи парчета, а те могат да заседнат в стомаха. Успоредно с това навлиза и повече въздух в храносмилателния тракт.
Има няколко трика, с които да забавим крачка и бавното хранене да стане забавно. Ето как да извлечем максимум наслада от храненето:хранете се в спокойна атмосфера (пуснете неангажираща музика, запалете свещ);дъвчете храната бавно (вземете малка хапка и оставете приборите на масата веднага след това; нарежете я на малки парчета; някои хора съветват да се храним с клечки, но за мен това е по-скоро мъчително, ако човек не го умее добре);намерете си другар по бавно-забавно ядене и се хранете заедно;приемайте храни, богати на фибри;не гледайте телевизия (не говорете по телефона, не шофирайте, не прелиствайте през вестника);съсредоточете се върху храната (старайте се да усетите текстурата й, ароматите; опитайте се да познаете какви подправки доминират; наслаждавайте се на всяка хапка - така удоволствието ще се увеличи).
Когато живеем на бързи обороти, дори и да започнем да се храним бавно, неусетно потъваме в мислите си, разсейваме се и започваме отново да поглъщаме бързо и лакомо.
Има и добра - когато засечем високите нива на скоростомера ни, можем да забавим крачката. Във всеки един момент. Рано или късно ще изградим нов и полезен навик.
Slow Food (Бавна храна)-това е името на съвсем официално и международно движение. То започнало през 1980 година в Италия от Карло Петрини (Carlo Petrini) като контрапункт на веригите за бързо хранене.Официалното създаване е през 1986 година и досега участие имат над 160 държави, хиляди проекти и милиони хора. Логото е охлюв и е достатъчно красноречиво - да забавим крачка. Най-вече по отношение на приготвянето на храната.Slow Food има за цел да запази местните традиции, да насърчи отглеждането на местни сортове семена, земеделски култури и породи домашни животни.Slow Food се застъпва за добрата храна, гастрономическото удоволствие и по-забавено темпо на живот. Да правим нещата бавно, но качествено.
Как да не се храниш бавно и с наслада, когато знаеш колко време и труд стоят зад храната,
особено ако се постараем да си я приготвим сами.
И нека когато имате възможност, гответе - с любов и желание. Аранжирайте красива порция, за да бъде наслада и за очите. Седнете. Наслаждавайте се на всяка хапка поне 20 минути.По-бавното хранене носи само ползи. Убедете се сами.
24 ное 2014
1152

Подобни новини