Да помогнем на храносмилането

Диетолечението е често пренебрегвано, често пропускано и още по-често подценявано. В някои хонк-конгски ресторанти за здравословно хранене ще ви пздравословна храна за известни периоди от време, други пък са целогодишно на тези „лекарства”. Някои елементарни „алиментарни” правила могат да заместят обичайните хапчета без лекарско предписание. Любопитното е, че понякога и по-силните медикаменти отстъпват по ефект на правилно избраната „лечебна храна”. Тук обаче ще важи уговорката, че трябва да сте постоянни, търпеливи и да не очаквате чудеса.
Лекуването с храна е присъщо не само на традиционната източна медицина. И нашият народ познава и практикува с редица природни лечебни средства. За съжаление българите са твърде скарани с хранителните си навици и особено „старата школа” (баби, лели)- могат доста да оспорват коя манджа е здравословна.
Днес по лавиците на книжарниците има много книги за лечебни диети. Тук само ще споменем някои по-чести и лекопротичащи състояния и какво бихте могли да консумирате, за да ги преодолеете по-лесно.
Дебелото ви черво ви подсказва, че салатите, пресните плодове и зеленчуци са взели да отсъстват от обяда ви на работа/училище. В растителните храни има достатъчно целулоза - тя ще ви избави от запека. Наши гастроентеролози се шегуват за американците, че ако отидат веднъж на 5 дни по голяма нужда - черпели. В сандвичите всички знаем колко е малко салатката.
Тук само ще наблегнем, че е добре:
Да ядете зеленчуци по възможност през целия ден
Да ги ядете с кората и семките
Да не изяждайте много целулоза наведнъж, заради вероятен дискомфорт от газове
Да не пренебрегвате останалите храни заради зеленчуците (твърде срещано при манекенки)
Нещата, които действат:
Слабителни действия има ябълковият сок - полезно е да имате кухненски робот и затова.
Пресният сок от листата на алое се препоръчва преди хранене по 1 лъжичка.
Всички зеленчукови супи и сокове ще ви свършат чудесна работа, но нека станат постоянна част от менюто ви, а не само при запек.
Почти сигурно е, че няма да ожаднеете от разстройството, както от повръщането. Само дето нормално при диария губим над 5 пъти повече вода. Затова:
Убедете се първо да не би да сте консумирали нещо,към което сте алергични
Пийте повече течности. Компенсирайте изгубените електролити с изцедени плодови сокове или малко зелева чорба.
Не пийте кафе, газирано, безалкохолни, разтворими сокове, коктейли, нищо че са течности
Преминете временно на чайове (без черен), банани, ориз
Народно средство за разстройството е пектинът. Приема се като желеобразен разтвор.
Да, вие очевидно сте стресирали храносмилателния си тракт. Често срещаните киселини и неприятно подуване се дължат на ей онзи двоен хамбургер с половин литър кола, понеже „с нея е по-вкусно”. Сред първенци в гастритите са и отбилите военна служба. Така или иначе тези състояния, с придружаващите ги симптоми си остават подобно на сърдечно-съдовите заболявания, резултат от „сбъркан начин на живот”.
При киселини:
Ружа (целите стъбла) – запарка на 1 ч.ч. кипяща вода по 1 с.л. изсушена билка. Запарва се 40 мин и се прецежда. Пие се по 1 чаена чаша дневно.
Червен кантарион (листата) – запарка на 1 ч.ч. кипяща вода по 1 с.л. листа. Запарва се 2 часа и течността се прецежда. Пие се по половин ч.ч. 3-4 пъти дневно 30 мин. Преди хранене.
Сливов сок – също и за подобряване на храносмилането, като цяло
При газове:
Сок от картофи. Сутрин на гладно 1 ч.ч. След час може да закусите. Не го повтаряйте повече от седмица.
Чай от босилек - 250мл кипяща вода с 2 ч.л. изсушена билка.
Други утвърдени съвети:
Хранете се през целия ден и по-бавно.
Утвърдете си режим на ставане - при някои са възможни газове, заради по-ранно събуждане
Избягвайте газирано.
23 фев 2012
1103

Подобни новини