Фотопротекция

Ефектът на слънчевите лъчи върху организма на човек и по-конкретно върху кожата е резултат на ултравиолетовата радиация (UV-лъчи, UVA и UVB лъчи). Тя е част от спектъра на слънчевите излъчвания, които преминават през атмосферата и попадат върху земната повърхност.
В резултат на прекомерно излагане на слънце, в клетките на кожата се развиват дегенеративни процеси, които ускоряват стареенето и – задебеляване, образуване на пигментни петна, загуба на еластичност и др. UV-радиацията може да доведе до възпалителна реакция на очите (фотокератит). Слънчевият загар и изгаряне представлява защитен отговор на организма срещу действиетона UV-радиацията (асептично възпаление). Защитния механизъм на организма срещу вредното въздействие UV-лъчите е образуването и натрупването в кожата на специфично пигментно вещество – меланин. Това не означава, че хората с по-тъмна кожа са по-предпазени от тези със светла кожа – при тях също се открива рак на кожата (често в по-късен стадий, в сравнение със светлите индивиди).
Продължителното (хронично) излагане на UV-лъчение се свързва с два основни здравословни проблема:
рак на кожата (меланом) – около 130 000 случая годишно за света
перде на очите (катаракта) – особено разпространено заболяване около екватора
За тази цел се използва т.н. UV-индекс (UVI) – ниво на слънчевата UV-радиация на повърхността на земята. Най-нискатастойност е 0, а стойности от 13 и повече се измерват по високите планински върхове и на екватора.
Колкото е по висока стойността на UV-индекса, толкова по-голяма е вероятността от вредно въздействие върху организма при краткотрайна излагане.
Важно е да се отбележи, че стойностите на UV-индекса варират в рамките на деня, сезона, облачността над района на измерване, чистотата на въздуха и надморската височина.
UV-индексът се съобщава в медиите в много страни – по вестници, телевизия, радио. За съжаление у нас няма такава практика.
За увеличаване на UV-индекса съществена роля има изтъняванетона озоновия слой на земята, който играе ролята на естествен защитен филтър.
Какво се препоръчва с оглед предпазване от UV-радиация:
Стойте на сянка;носете широко, проветриво защитно облекло в светли цветове;оставяйте минимални части от тялото непокрити от облеклото;използвайте шапки с периферия и тъмни очила;не излизайте по обедните часове при силно слънце;използвайте слънцезащитни кремове с висок фактор при необходимост от излагане на слънце;пазете бебетата и децата от излагане на силна UV-радиация
Слънчевият загар и изгаряне представлява защитен отговор на организма срещу действиетона UV-радиацията (асептично възпаление).
UV-лъчите проникват и през облаците и е възможно изгаряне дори и в облачен ден.
Водата не предпазва от изгаряне, внякой случаи увеличава лъчението посредством отражение.
UV-лъчите не се усещат от повърхността на кожата, така че дори и да не усещаме топлината (тя е резултат на инфрачервените лъчи, които също са част от слънчевия спектър) е възможно изгаряне. Това важи основно за слънчевите зимни дни, особено на голяма надморска височина и сняг.
Ефектът на UV-лъчите се натрупва в продължение на деня (кумулативен ефект).
Някой медикаменти (напр. Тетрациклини) могат да предизвикат повишена чувствителност и алергия към слънчевите лъчи (т.н. фотосензибилизация).
Понятието слънцезащита (фотозащита) включва следните естествени фактори:
роговия слой на кожата
меланин в епидермиса на кожата
А също и следните изкуствени фактори:
дрехи, шапки, чадъри
козметични средства
Козметичните средства прилагани с цел с слънце и фотозащита обикновено носят означение за стойността на слънцезащитния фактор SPF (Sun Protection Factor). Те целят намаляване на физиологичната реакция на организма към UV-лъчите – зачервяване (еритем) и пигментация. Слънцезащитният фактор на козметичния продукт представлява:
SPF = МЕД (минимална еритемна доза) със продукта, разделено на МЕД без използването на слънцезащитно средство
При това определяне на слънцезащитния фактор за Европа се изпозват стандарти, по метод, определен от Европейска асоциация за козметика и парфюмерия с оглед защита на интересите както на производителите на козметични средства, така и гаранция за безопасността на продукта и крайния потребител.Освен Европейски стандарти има и Американски, Канадски и др.
Необходимо е да се знае, че многобройните слънцезащитни дерматологични средства могат да се разделят на две групи:
за здрава кожа – те са с SPF 5-20
при специални медицински показания – висока защита SPF 50-60 и много висока SPF 80-100
Специалните медицинси показания включват различни състояния на повишена чувствителност на кожата при излагане на слънчеви лъчи (фотодерматози), заболявания като херпес симплекс, розацея, лупус еритематозус, псориазис.
Слънцезащитните козметични продукти съдържат химични вещества (фотофилтри), които поглъщат ултравиолетовите лъчи и различни минерални съставки (цинкови и титанови окиси), които ги отразяват.
Слънцезащитните средства за деца са специфични, с оглед спецификите в устройството и физиологичните особености на детската и бебешка кожа. Прилагат се специално произведени за приложение при деца продукти.
Целта при използването на тези препарати е фотопротекторът да проникне добре в роговия слой на кожата, за това е необходимо неговото нанасяне 10 до 30 минути преди излагане на слънце, освен в случаите, когато това не е конкретно указано от производителя в спецификацията на продукта.
Интервалът на приложение на козметичното средство се определя от указанията на производителя, тъй като при различните продукти тези интервали варират в широки граници.
Необходимо е да се обърне внимание и на водоустойчивостта на фотопротектора ако сте на море, басеин и др.
За предпазване от вредните ефекти на UV-лъчите свързани с остаряване, задебеляване и загрубяване на кожата е необходимо ежедневно прилагане на слънцезащитни средства при излагане на слънце, особено при възраст над 35г.,като се предпочита и по-висок SPF 20 и нагоре.
24 авг 2012
1163

Подобни новини