Кисело мляко срещу високо кръвно налягане

Знаем, че пробиотиците са ни нужни за поддържане на добро храносмилане, перисталтика на червата и срещу чревни инфекции. Нови изследвания, поместени в сп. Hypertension показват обаче,че консумацията на тези полезни бактерии може да ни помогне за контрола на високото кръвно налягане.
Пробиотици се намират в любимото ни истинско българско мляко, но и в продукти, получени на база ферментация. Добър източник на пробиотици са туршиите, киселото зеле. Те се съдържат и в някои видове сирена. Предлагат се и като хранителна добавка.
Хората, които консумират пробиотици ежедневно в продължение на минимум 2 месеца, са с по-ниско систолно кръвно налягане с над 3 единици и по-ниско диастолно кръвно налягане с над 2 единици. Това установяват екип учени, ръководени от д-р Джен Сън от здравния институт Грифит и Училището по медицина към университета Грифит в Австралия. За целта изследователите преглеждат 9 сериозни проучвания, свързани с употребата на пробиотици, в които участват 543 възрастни с нормално и високо артериално налягане.
Ефектът се набива на очи особено много при пациентите, страдащи от повишено кръвно налягате със стойности над 130/85 и прием на продукти, които съдържат минимум 109 единици пробиотици. В противен случай продуктът не действа, както и няма ефект, ако консумацията е инцидентна и за период по-кратък от 8 седмици.
Според д-р Сън полезното действие на пробиотиците срещу кръвното се крие в действието им да понижават нивото на опасния холестерол, кръвна захар и инсулинова резистентност. Това помага на ендокринната система да регулира функциите си, с което и да се постигне равновесие на кръвното налягане.За да се приеме окончателно обаче че само с пробиотиците може да се контролира то, са необходими още клинични изследвания. Приемът им обаче няма да попречи на вече изписана терапия. Според две от проучвания подобрение на стойностите на кръвното налягане се отчитат дори след 3-4 седмици редовна консумация.
Неотдавна изследователски екип от Калифорнийския университет излезе със заключението, че консумацията на продукти с пробиотици се отразява положително и на функционирането на мозъка. Други пък откриха положителен ефект при псориазис и хронична умора.
От началото на годината експертите започнаха да препоръчват пробиотици дори и на кърмачета, тъй като се доказа, че те значително намаляват риска от стомашно-чревни разстройства, което и върна киселото мляко в менюто на голямото бебе.
Изводът, който можем да направим от толкова много изследвания, е че със сигурност кофичка истинско българско кисело мляко всеки ден помага на здравето ни по много начини.
27 авг 2014
1153

Подобни новини