Трябва ли да се отстраняват сливиците

Съвременната теория на медицината твърди, че да се отреже дори атрофирала част на човешкия организъм е сериозен шок за него. Всеки орган е свързан с останалите и дори да не работи, разпадането на тази връзка създава травма за цял живот. Това е и основата на споровете при отоларинголозите – дали е добре да се махат сливиците, когато станат излишни или опасни.
До 12 години сливиците играят сериозна роля в защитата на организма от инфекции, а след това започват да намаляват заедно с изчезването на функцията си. На 20 вече атрофират.
Аденоидите са хронично заболяване, чието лечение е в основата на спора за или против махането на сливиците. Напълно е възможно те да предизвикат глухота, промяна в гласа и затруднено дишане. Има случаи, в които бактериите атакуват кръвоносната система на мозъка, водят до нощно напикаване или бронхиална астма – тогава е жизненонеобходимо спешната операция за махане на сливиците.
Лечението трябва да се извършва своевременно от лекар, а не при домашни условия. Различните видове вируси и бактерии изискват адекватно на ситуацията лечение, защото с времето може да се промени изцяло начинът на живот на детето точно в периода на подрастване. Ангините са особено опасни за самолечение.
Лекото увеличаване на сливиците е напълно лечимо със стандартните лекарства, без хирургична намеса. Единствено трябва да се пазим от желанието да натиснем сливиците с домашни прибори и дълги предмети, тъй като може да се нанесат непоправими вреди.
Честото появяване на симптомите: ангини, недочуване, проблеми с дишането и носа са основание за хирургическа намеса.
13 окт 2011
1225

Подобни новини