Заболявания на жлъчните пътища

Жлъчният мехур съхранява жлъчен сок докато не започнете да се храните, след което го освобождава в тънкото черво, с което спомага храносмилането.
Жлъчните пътища са малки \"тръбички\", които пренасят жлъчката (смес от холестерол, киселини, соли и отпадни продукти) от черния дроб до жлъчния мехур, и от там – до тънкото черво. Много са заболяванията, които могат да засегнат жлъчните пътища. В крайна сметка, всички те ги запушват, поради което симптомите им са твърде сходни.
Симптомите при запушване на жлъчните пътища могат да са драматични и тежки (например когато жлъчен камък запуши цялата дренажна система отведнъж), или могат да се появят бавно, много години след като възпалението на жлъчните пътища е започнало. Болестите на жлъчните пътища дават някои симптоми, когато отпадните продукти се задържат в организма. Други симптоми се дължат на невъзможността на жлъчните пътища да доставят смилателни сокове (жлъчни соли) до тънките черва, с което не позволява абсорбцията на някои масти и витамини.
Симптомите на запушване на жлъчните пътища включват:
пожълтяване на кожата (жълтеница) и бялата част на окото (наречена склера) поради натрупване на отпаден продукт наречен билирубин
сърбеж (не ограничен на едно единствено място, понякога засилващ се нощем и при топло време)
кафяв цвят на урината
умора
загуба на тегло
треска или изпотяване нощно време
болка в корема, най-често в дясно под ребрата
мазни, глинести на цвят изпражнения
намален апетит
Вашият лекар може да се усъмни че имате заболяване на жлъчните пътища ако имате класическите симптоми или ако кръвните изследвания докажат, че имате повишен билирубин. Вашият лекар ще ви зададе някои въпроси и ще Ви прегледа за да установи дали имате някои от белезите на увреждане на жлъчните пътища и черния дроб.
Тъй като възпалението на черния дроб (хепатит) и едно друго чернодробно заболяване наречено цироза, биха могли да доведат до сходни симптоми, Вашият лекар ще Ви попита за употреба на алкохол, използване на наркотици и сексуални навици, поради това че те могат да доведат до увреждане на черния дроб.
Ако знаете, че имате жлъчни камъни, боледували сте от панкреатит или сте претърпели коремна операция или ако имате симптоми на автоимунно заболяване (като болка в ставите, сухота в устата и очите, кожни обриви или кървениста диария), кажете това на лекуващия Ви лекар. Тъй като някои лекарства могат да забавят дренажа на жлъчните пътища, може да се наложи приемът има да бъде преосмислен.
Може да имате нужда от кръвни изследвания, за да се измери нивото на алкалната фосфатаза, билирубина или гама-глутамилтрансферазата. Това са маркери на запушването на жлъчните пътища. Други кръвни тестове могат да докажат възпаление на черния дроб. В редки случаи от помощ могат да са и някои специализирани кръвни тестове, за антитела например, които могат да диагностицират първичната билиарна цироза или първичния склерозиращ холангит, както и такива, които измерват нивото на СА 19-9, с които може да се докаже и холангиокарциномът.
Ако имате камъни в жлъчката, можете да предотвратите запушването на жлъчните пътища и тежките инфекции (асцендиращ холангит или холецистит) като се подложите на операция за премахване на жлъчния мехур. Това може да стане посредством малки разрези на коремната стена, в рамките на процедура наречена лапароскопска холецистектомия.
Ако сте с наднормено тегло или имате завишен холестерол, Вие сте изложени на голям риск от образуване на камъни. За да избегнете това усложнение се стремете към намаляване на теглото чрез диети и упражнения. Жени , които използват естрогенни контрацептиви за конртол на раждаемостта, или са на хормонозаместителна терапия също са изложени на по-висок риск за образуване на камъни, риск, който може да повлияе на решението им да приемат тези медикаменти.
Макар че холангиокарциномът е рядък, рисковете, свързани с неговото развитие са пушенето, диета с високо съдържание на въглехидрати и налични жлъчнокаменна болест - не пушете.
Някои паразитни инфекции (Clonorchis sinensis и Opisthorchis viverrini, известен още като Китайски чернодробен метил) могат да увеличат риска от инфектиране на жлъчните пътища и рак. Ако пътувате в Югоизточна Азия, яжте рибата само ако е добре обработена. Ако при пътуване в тези райони ядете недообработена риба, попитайте Вашия лекар за тестове за откриване на паразити в изпражненията, особено ако имате симптоми на загуба на тегло и диария.
За лечение на жлъчно каменно запушване, придружено със симптоми на болка или възпаление, гастроентерологът или хирургът могат да премахнат камъните от жлъчните пътища с помощта наендоскопската ретроградна холангиопанкреатография (ЕРХП). Ендоскопът прорязва основата на общия жлъчен канал, позволявайки на камъка да премине от там.
В някои случаи ендоскопът може да бъде използван за премахване на камъка посредством специални метални примки. Лекарите препоръчват всеки, който има запушване на жлъчните пътища от камъни, да се подложи на операция за премахване на жлъчката, с цел да се предотврати ново запушване.
При същата тази процедура може да се разшири място на стеснен жлъчен канал (стриктура) чрез поставяне на цилиндрична метална мрежичка (наречена стент) в него.
Свържете се с вашия лекар ако получите пожълтяване на кожата или склерите.
Ако имате треска или болки в корема, незабавно потърсете лекарска помощ.
Инфекции, свързани с жлъчнокаменно запушване се повлияват много добре от лечение. Най-тежката инфекция, асцендиращият холангит, има смъртност под 1% ако се лекува правилно.
По голямата част от хората страдащи от първична склероза живеят само 9 до 12 години след като са диагностицирани, освен ако не бъдат трансплантирани. Хора с първична билиарна цироза доживяват около 10 до 17 години след като са диагностицирани, ако тогава са били безсимптомни и около 7 години след като развият симптомите.
Поради фактът, че ходът на тези заболявания е така предсказуем, и това че засяга сравнително млади възрасти, на тези пациенти се дава висок приоритет в програмите за чернодробна трансплантация. Поради високия риск от усложнения и смърт по време на чернодробната трансплантация, тя се препоръчва само когато по-тежките симптоми на заболяването са се проявили.Възможността болестта да се развие и в новия черен дроб остава.
Процентът на преживяване при хора с холангиокарцином е доста нисък поради това, че когато се диагностицира, най-често вече е в твърде напреднал стадий. В границите на 5%-10% се движи 5-годишната преживяемост при болните с рак на жлъчните пътища. Ако ракът не се е разпространил в тялото, хирургическата операция може да даде отлични дългосрочни резултати (поне 5-годишна преживяемост) при 75% до 80% от много ранните карциноми.
2 апр 2012
3999

Подобни новини